Her gün bu kadar yürüseniz yeter

Her gün 25 dakika yürümek ömre 7 yıl katıyor.

Her gün bu kadar yürüseniz yeter
Paylaş:

Almanya’daki Saarland Üniversitesi’nden bilim insanlarının gerçekleştirdiği yeni bir araştırma hergün 25 dakika boyunca hızlıca bir şekilde yürümenin insan hayatına ortalama 7 yıl katabileceğini ortaya çıkarttı. 31 Ağustos 2015 Her gün bu kadar yürüseniz yeter

Araştırma kapsamında sigara kullanmayan ancak düzenli olarak egzersiz de yapmayan 30 – 60 yaş arası 69 kişiyi incelemeye alan uzmanlar, deneklere 6 ay boyunca düzenli olarak egzersiz yaptırdı ve onların kan testlerinde büyük bir iyileşme görüldüğünü, egzersiz sayesinde “Yaşlanan DNA’larının iyileşme ibareleri gösterdiğini” söyledi.

KALP HASTALIĞINDAN ÖLME RİSKİNİ YARIYA İNDİRİYOR

Uzmanlar elde ettikleri sonuçların orta derecede düzenli egzersiz yapmanın bir kişinin 50’li ve 60’lı yaşlarında kalp hastalığından ölme riskini yarıya indirdiğini gösterdiğini de dile getirdi. Araştırmacılar düzenli egzersizin bir antidepresan olduğunu ve beyin fonksiyonlarını geliştirip bunamanın başlangıcını geciktirdiğini de söyledi ve “Egzersiz yapmak insan ömrüne 3 ila 7 yıl ekliyor” dedi. Araştırma sonuçları Avrupa Kardiyoloji Topluluğu’nun (ESC) yıllık kongresinde açıklandı.

AFP
 Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı: