Deprem Travma Psikolojisi

Her gün 160 kişi...

Dünya’da her gün 160 kişi kuduzdan yaşamını yitiriyor.

Her gün 160 kişi...

Dünya’da her gün 160 kişi kuduzdan yaşamını yitiriyor.

hergun160Uluslararası Araştırma Grubu Alliance for Rabies Control’ın hazırladığı raporda, dünyada her gün tahminen 160 kişinin kuduz yüzünden yaşamını yitirdiği yer alıyor. Raporda araştırmacılar, bu hastalık yüzünden çoğunluğu Asya ve Afrika’nın fakir ülkelerinde olmak üzere dünyada her yıl yaklaşık 59 bin insanın kuduz yüzünden can verdiğini duyurdu. Focus’un Plos Neglected Tropical Diseases’ne dayanarak verdiği haberde, ölüm olaylarının yüzde 60’ı Asya’da ve yüzde 36’sı Afrika kıtalarında meydana geliyor. Hindistan ise dünya çapındaki tüm ölümlerin dörtte biri olan 20 bin 800 kuduz nedeniyle ölüm vakalarıyla dikkati çekiyor. Afrika’nın Sahra bölgelerinde kuduz ölümlerinin yoğun olduğu araştırma raporunda yer aldı.

YILDA 8,6 MİLYAR DOLAR’A MAL OLUYOR

Araştırmada kuduz hastalığının dünya çapında ekonomiye maliyeti 8 milyar 600 milyon dolar olduğu yer aldı. Amerika’daki kuduz vakalarının köpeklere aşı programlarının yaşama sokulması sonrası oldukça azaldığı bildirildi. Tüm Amerika kıtasında yılda iki yüzü altında ölüm vakası saptandı. Tedavi edilmeyen kuduz enfeksiyonlarının yüzde 99’unun ölümle sonuçlandığına dikkati çekilerek, kuduzun köpek ısırmasıyla bulaştığı vurgulandı. Köpeklerin toplu olarak aşılanması ile hastalığın önüne geçilebileceğini, fakat bunun da genelde gelişmiş ülkelerde mümkün olabildiğine dikkati çekti. Araştırmacılar, hastalığın tamamen engellenmesi mümkün olduğu halde, küresel yükünün yüksek olduğunu vurgulayıp, "Eğer köpeklerdeki kuduz mikrobu kontrol altına alınabilse, bu hastalık başarı ile engellenebilir, maalesef bu da yeterince yapılmıyor" dediler. DHA
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Seçim döneminde medya kullanımını kısıtlamak ruh sağlığı için önemli.
  • Nevrotik bozukluk güvensizlik, kaygı, huzursuzluk, nefret, odaklanamamak, plansızlık gibi belirtilerle ortaya çıkan bir duygu durum bozukluğudur.
  • Sorumluluk duygusu, insanın hayata adapte olmasını sağlayan bir duygu. Öyle ki henüz bir yaşından itibaren eğitimle çocuğa kazandırılması gereken bir
  • Sağduyu, huzur ve güvenliğin korunmasında önemli!
  • Bireysel kimliğin yitirilmesine yol açan zihinsel ve fiziksel bir sorun: Tükenmişlik Sendromu.
  • Belirsizliği çözmeye çalışmak öfke ve tahammülsüzlüğü arttırır. Belirsizliklerle yaşamayı öğrenelim ve onları kucaklayalım.
  • Randevu Al