HER ERKEĞİ ETKİLEMİYOR

HER ERKEĞİ ETKİLEMİYOR

The New York Times

Bilim, sadık erkeklerin nasıl baştan çıkmadıklarını gösteriyor. Evet her erkek aldatır sözü yalan çıktı.

 


21 yaşındaki bir kadın birkaç ay boyunca laboratuvara gelen hiç kimseyle flört etmeme konusunda titizlikle eğitildi. Göz temasını ve iletişimi asgari seviyede tutacaktı. Hiç makyaj yapmadı ve hiç parfüm kullanmadı. Saçını arkadan basitçe atkuyruğu şeklinde topladı.

Her zaman kot pantolon ve düz bir tişört giydi. Deneye katılan genç erkekler onun kendileri gibi Florida State Üniversitesi'nden bir öğrenci olduğunu düşündü. Deney görünürde bir yapbozun öğrenci ile kadın tarafından birleştirilmesinden ibaretti.

Ancak asıl deney, sonra öğrencilere kadını ne kadar çekici buldukları sorulduğunda ortaya çıktı. Önceki araştırmalar yumurtlama dönemindeki bir kadının daha çekici bulunduğunu ortaya çıkarmıştı. Aynı etki burada da gözlemlendi ancak burada kadın, sadece bir başkasıyla ilişkisi olmayan erkekler tarafından çekici bulundu.

Romantik bir ilişki içinde olan erkekler ise, yumurtlama döneminin doruk noktasındaki kadını daha az çekici buldu. Büyük ihtimalle bu aşamada kadının ilişkilerine karşı büyük tehdit oluşturduğunu sezmişlerdi. Anlaşılan o ki baştan çıkmamak için kendilerine, kadının çekici olmadığını telkin ediyorlardı.

Bu deney, evrimsel psikolojide "ilişki idamesi" çalışmalarında yeni bir akımın bir parçasıydı. Florida'daki erkeklerin bir kısmının kadının çekiciliğini düşürerek erdemli görünmeye çalıştıkları ihtimali de mümkün. Bu bir kocanın karısının gösterdiği herhangi bir kadını anında çirkin bulmasına benziyor. Ancak bu araştırmayı yürüten Jon Maner, bunun çok mümkün olmadığını, erkeklerin cevaplarını gizli bir şekilde verdiğini söylüyor. Derecelendirmelerinin araştırmacılar dışında başka biri tarafından görüleceğini bilmediklerini belirtiyor. Çalışmayı Florida State Üniversitesi'nden psikolog meslektaşı Saul Miller ile birlikte yürüten Maner, "Erkekler gerçekten de yumurtlayan bir kadının çekiciliğine karşı koyup kendilerinden uzaklaştırmaya çalıştılar" diyor.

Yumurtlama döneminde bir kadının yanında birkaç dakika duran bir erkeğin bunun ayırtına vardığına inanmak biraz zor gelebilir. Ancak son çalışmalar, yumurtlama döneminin doruk noktasında kadınların davranışlarında büyük değişiklikler olduğunu ortaya çıkarıyor.

Kadınların ses perdeleri yükseliyor ve kadınların bedenlerinden yayılan kokuyu erkekler daha çekici buluyor. California Üniversitesi'nden Psikolog Martie Haselton, "En ilginç olan şey yumurtlama döneminde olanların bilinçaltında gelişmesi. Kadınlar da erkekler de yumurtama döneminden etkileniyor ancak davranışlarımızdaki önemli değişikliklere neyin yol açtığına dair bir fikrimiz bulunmuyor.

Aslında diğer memelilere düşündüğümüzden daha fazla benziyoruz" diyor. Yumurtlama dönemlerinde kadınlar partilere, gece kulüplerine gitmeye daha hevesli oluyor ve daha çekici giysiler giyiyor. Haselton'un araştırmasına göre, bazı kadınların eşlerine karşı davranışları da bu dönemlerde değişiyor. Haselton, "Cinsel cazibesi olmayan erkeklerle düzenli beraberlikleri olan kadınlar bir anda diğer erkeklerin farkına varıyor ve flört etmeye başlıyor.

Kadınlar bu dönemlerde eşlerine karşı daha eleştirel bakıyor ve kendilerini bir çift olarak görme güdüleri zayıflıyor." diye konuşuyor. Ancak bu kadınların bu dönemlerde eşleri terk etmek isteğiyle tutuştuğunu da göstermiyor. Haselton, "Bu kadınların bağlılık hislerinde her hangi bir değişiklik olmuyor. Sadece etraflarındaki erkeklere bakıp onları alternatif eş olarak görmekten hoşlanıyorlar" diyor.
 

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Randevu Al