Her dört kişiden biri bunu yaşıyor!

İngiltere'de yapılan bir araştırma her dört kişiden birinde hayatının bir döneminde ruhsal bir rahatsızlık geçirdiğini ortaya koydu.

Her dört kişiden biri bunu yaşıyor!

5 bin kişiyle yapılan araştırmaya katılanların yüzde 26'sı kendilerine bir dönem ruhsal bir rahatsızlık teşhisi konduğunu söylediler. En çok rastlanan rahatsızlık ise araştırmaya göre, neredeyse her beş kişiden birinde (yüzde 19) görülen depresyon.

Araştırmanın ortaya koyduğu bir başka bulgu ise kadınlarda depresyon oranının daha yüksek oluşu. Araştırmada çok rastlanan anksiyete, fobi gibi ruh hastalıkları ile daha ciddi şizofreni, bipolarlık ya da yeme bozuklukları gibi rahatsızlıkları da birbirinden ayırıyor.
Sonuçta, bu ayrım yapıldığında her üç kadından birinin (yüzde 31) hafif, sıradan rahatsızlıklara yakalanabileceği, oysa erkeklerde bu oranın yüzde 17'ye kadar düştüğü görülüyor.

ERKEKLER DAHA ÖNYARGILI

Ankete katılanların beşte biri "öz disiplin eksikliği ve irade zayıflığı"nın ruh hastalıklarının ana sebepleri arasında bulunduğunu düşünüyor. Çalışmayı yapan Ulusal Sosyal Araştırmalar Merkezi'nden Rachel Craig, "Bu araştırmanın su götürmez sonucu İngiltere'de ruh hastalıklarının yaygınlığıdır. Bu kadar çoğumuzu etkilediği halde ruh hastalıkları geçiren insanlara karşı ön yargılar devam ediyor ve bu hastalıkların tedavisine fon ayrılması konusunda hala direnç var" diyor.

Önyargılılık, hoşgörüsüzlük araştırmaya göre erkekler arasında daha yüksek. Buna karşılık yakınlarınızdan biri bir ruhsal rahatsızlık geçirdiyse hoşgörülü olma ihtimaliniz yükseliyor. Ekip, şimdi yaptıkları çalışmanın ulusal ruh sağlığı hizmetlerinin geliştirilmesi konusunda faydalı olacağını umuyor.

İngiltere'de ruhsal rahatsızlıkların ne kadar yaygın olduğuna yönelik bundan önceki son çalışma 2007 yılında yapılmış. O yıl görüşülenlerin yüzde 23'ü hayatlarının bir döneminde ruhsal rahatsızlık geçirdiklerini söylemiş. Britanya Başbakanı David Cameron hafta başında yoksullukla mücadele programı çerçevesinde ruh sağlığı hizmetleri ve gözlem çalışmalarını geliştirmek de dahil bir dizi sosyal reform yapılacağını açıklamıştı.

BBC

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Depresyon son zamanlarda sadece yetişkinlerin değil, çocukların ve ergenlerin de yaşadığı bir sorun haline geldi.
  • Atipik ya da popüler psikolojide örtülü depresyon olarak da adlandırılan maskeli depresyonun kadınlarda daha yaygın olarak görüldüğünü ifade eden Psik
  • Fiziksel egzersiz ruh halini etkiler. Araştırmalar bize ruh hali ve fiziksel sağlığın ilişkili olduğunu söylüyor ve ruh hali, benlik saygısı da dahil
  • Mevsimlerin insanlar üzerinde fizyolojik ve psikolojik pek çok etkisi bulunuyor. Karamsarlık ve depresyon aynı şey değil!
  • Biyoloji ve depresyon ilişkisi nasıldır? İstismar, çatışma ve ciddi hastalıkların depresyon üzerindeki etkisi nedir?
  • Erkeklerin intihar nedeniyle ölme olasılığının kadınlardan dört kat daha fazla olduğu ortaya çıktı. Erkekler kendilerini kötü hissettiğinde “iyi değil
  • Randevu Al