HER ÇOCUK BAŞARIR PROJESİ

HER ÇOCUK BAŞARIR PROJESİ

A.A

Çocukların neden başaramadıkları araştırılacak, öğrencilerin  yeterlilikleri belirlenecek. İşte o proje.

 


Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, “Her  Çocuk Başarır” Projesi ile ilköğretim ve ortaöğretimde “başarısız” olduğu  düşünülen çocukların neden başaramadıklarının araştırılacağını, öğrencilerin  yeterliliklerinin belirleneceğini ve desteklenmesi gereken çocuklara özel bir  program uygulanacağı belirtti.

“Her Çocuk Başarır” projesinin tanıtımı amacıyla Rixos Grand Ankara  Oteli'nde toplantı düzenlendi. Toplantıda konuşan Çubukçu, projenin,  “Akranlarından geride kalmış, yaftalanmış veya başarısız olduğu düşünülen ve  eğitimde sorun yaşayan çocukların yitirdikleri güveni ve başaracaklarına olan  inançlarını yeniden yeşertmek için başlatıldığını” ifade etti.

Böylece  çocukların “eksik öğrenmelerini tamamlayarak başarılı olacaklarına dair inancı  yeniden kazanacaklarını ve akranlarıyla eşit koşullarda eğitimlerini  sürdüreceklerini” söyleyen Çubukçu, “Her çocuk öğretim hayatından kopmadan  başarmak için ikinci bir şans bulacak” dedi.

Eğitimdeki başarının, “arkadaş çevresi, ergenlik sorunları, kötü  alışkanlıklar, sağlık nedenleri, ailevi sebepler, beslenme yetersizliği ve  ekonomik nedenler gibi bir yığın faktörle ilişkili olduğunu” ifade eden Çubukçu,  “Gelecekte, iş hayatında, aile hayatında ve sosyal hayatta mutlu bireyler  yetiştirmek, bizim için en önemli görev. Şurası bir gerçek ki kendi gücümüze  inanmadıkça, kendimize güven duymadıkça hayatın hiçbir alanında başarılı ve mutlu  olmamız mümkün değil.

İnanmak başarmanın yarısı. Bu anlamda bu projeyle  çocuklarımıza inandığımızı, güvendiğimizi çok güçlü bir şekilde ortaya koyuyoruz.  İstiyoruz ki çocuklarımız sosyo-ekonomik durumlarından bağımsız olarak eğitim  hizmetlerinden eşit olarak yararlansınlar” diye konuştu.

ŞANSLI VE ŞANSSIZ DOĞMAK
        
Meslek hayatının uzun bir döneminin “çocuk hakları aktivisti” olarak  geçtiğini dile getiren Çubukçu, “Burada şunu gözlemledim, kanunla ihtilafa düşen  çocukların en büyük problemlerinden biri yetiştikleri sosyal çevre ve sahip  oldukları ailelerdi. Bazı çocuklarımız şanslı olarak dünyaya gelmiş olabilirler  ama bazıları aynı şansa sahip olmayabilir. Sosyal devlet olma bütün bu bireyleri  daha çocukken tespit edip onlara gereken desteği vermek, onları bu hayata  diğerleriyle tam ve eşit katılımını sağlayacak donanıma sahip bir şekilde  yetiştirmektir” diye konuştu.

Özen gösterildiğinde ve değer verildiğinde, her çocuğun kabiliyetlerinin  ortaya çıkacağını, bunun da eğitim ortamında mümkün olduğunu vurgulayan Çubukçu,  projeye çok inandığını, projenin fırsat eşitliğini sağlayacağını ifade etti.

Proje kapsamında “okul başarı takımlarının” görev yapacağını belirten  Çubukçu, okul başarı takımlarının çocukları motive edeceğini söyledi. Projenin  hazırlıkları sırasında bu konunun olumlu ve olumsuz yönlerini  değerlendirdiklerini anlatan Çubukçu, dünyanın birçok gelişmiş ve gelişmekte olan  ülkelerinde de benzer programlar olduğunu belirtti.

PROJE NASIL UYGULANACAK?

        
“Her Çocuk Başarır” projesi, 14 Mart'ta 26 ilde 47 ilköğretim, 99  ortaöğretim olmak üzere 146 okulda pilot olarak başlatıldı. Projeyle,  “İlköğretim ve ortaöğretim çağındaki öğrencilerin yeterliliklerinin  belirlenmesi, belirlenen yeterliliklere ulaşamayan çocuklara yönelik bireysel  önlemlerin alınması ve birebir destekleme programlarıyla her çocuğun belirlenen  yeterlilikler düzeyinde eğitim hakkından eşit bir şekilde yararlanmasının  sağlanması” hedefleniyor.

Proje kapsamında, okullarda “okul başarı takımları” oluşturulacak.  Öğrencilerin öğrenim düzeylerine göre yeterlikler belirlenecek ve belirlenen  yeterliliklere paralel olarak “modern madde teorisi”ne uygun araçlarla eksik  öğrenmeler belirlenecek.

Öğrencilerin başarısızlığına etki eden faktörler tespit  edilecek ve başarının artırılmasına yönelik birebir destekleme programları  uygulanacak. Eğitim-öğretim sürecinden ayrılma aşamasında olan öğrenciler ve  ayrılmış olanlar tespit edilerek destekleme programları ile eğitime  kazandırılması sağlanacak. Ayrıca, izleme ve değerlendirme sistemi ile aileler  sürekli olarak bilgilendirilecek.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Randevu Al