Her 5 bebekten 1'inde var

Kayseri özel bir hastanenin Dermatoloji Uzmanı Dr. Ayşe Gökçe Tümtürk, tıbbi olarak ’Dermatit’ halk arasında ’Egzama’ olarak bilinen cilt hastalığının, 1 yaşına kadar her 5 bebekten 1’inde, erişkin insanların da yüzde 10’nunda görüldüğünü söyledi.

Her 5 bebekten 1'inde var

Kayseri özel bir hastanenin Dermatoloji Uzmanı Dr. Ayşe Gökçe Tümtürk, tıbbi olarak ’Dermatit’ halk arasında ’Egzama’ olarak bilinen cilt hastalığının, 1 yaşına kadar her 5 bebekten 1’inde, erişkin insanların da yüzde 10’nunda görüldüğünü söyledi.

BEBEK GELİŞİMİ HAKKINDA HER ŞEY

bebekegzamaEgzama probleminin çeşitleri ve tedavisi hakkında açıklama yapan Dermatoloji Uzmanı Dr.Ayşe Gökçe Tümtürk, ”Bebeklikte gözlenen egzama daha çok genetik altyapının belirleyiciliği ile allerjik olarak gözlenen atopik egzama olduğuna dikkati çekerek, bebeklerin yanakları ve vücutlarında kızarıklık, kepeklenme, sulantı, kaşıntı gözlenir. Genellikle hastaların yüzde 50’si ilk 6 yıl içinde iyileşir. Yüzde 60’ı ise ergenliğe kadar hastalığı atar. Atopik egzamalı bebeklerin giysileri özel deterjanlarla yıkanmalı, 2 durulama yapılmalı, yumuşatıcı kullanılmamalı ve çamaşırlar iç kısımdan ütülenerek hem yumuşama ve hijyen hem de allerjik kalıntıların etkisinin azalması sağlanabilir. Şu unutulmamalıdır ki, tüm önlemlere rağmen çocuklukta gözlenen atopik egzama, diş çıkarma, aşılanma ve geçirilen enfeksiyonlarla beraber alevlenme gösterebilir” dedi. Erişkin çağda daha çok gözlenen temas egzamasının ise allerjen etkenler veya tahriş edici sebeplerle oluşabildiğini, en sık görülen temas allerjenleri nikel ve fragnance olduğunu belirten Dr. Tümtürk, ”İmitasyon takı-aksesuar takınca kaşıntı ve yara geliştiğini belirten insanların çoğunda nikel allerjisi vardır. Fragnance parfüm ve koku veren maddelerde bulunur. İnşaat işi, kuaförlük, kimya sektörü veya fırıncılık gibi pek çok alanda çalışan insanlarda da benzer allerjilere rastlanır. Tahriş edici sebeplerden çamaşır suyu, deterjan gibi maddelerle sık temas eden özellikle ev hanımlarında veya ameliyathane gibi alanlarda çalışanlarda da irritasyon egzaması gözlenebilir. Egzamanın tedavisinde en önemli olan şeylerin başında temizlik, sistematik krem ve merhem tedavisi, derinin kurumasını engellemek, kaşımadan kaçınmak, tahriş edici şeylerden uzak durmak ve egzamaya sebep olan gıda maddelerinden kaçınmak gelir. Egzamanın ilerlemesine etkili olabilecek etkenler katı ve dar giyecekler, kalın yün ürünleri, polyester, çok miktarda renk katılmış giyecekler, nem, stres, enfeksiyonlar, gıda maddeleri, klorlu su, tütün dumanı, parfüm, alerjiler, alkalin sabunlar, yağ çözücü kimyasal temizlik maddeleri ve sıcaktır" diye konuştu. DHA
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Erkekler için çocuk sahibi olmak büyük bir sorumluluk gerektiriyor. Eşiniz baba olmaya hazır mı? İşte cevabı.
  • Çocuğunuz yaramaz ise bu onun ileride iş hayatında başarılı olacağı anlamına gelebilir.
  • Kâbuslar, uyku terörü, uyurgezerlik gibi uyku bozuklukları çocukların bedensel ve ruhsal gelişimlerini olumsuz yönde etkiliyor.
  • Solaklara yapılan baskı, disleksi ve kekemeliğe yol açabilir.
  • Baskıcı anne-babalar dikkat! Çocuğunuzun tüm hayatını olumsuz etkileyebilirsiniz.
  • Psychological Science ‘da yayımlanan yeni bir çalışma; başkalarının zihinsel durumları hakkında akıl yürütebilmeyi öğrenen çocukların bir ödülü kazanm
  • Randevu Al