Deprem Travma Psikolojisi

Her 100 kişiden 7'si astım

Soluk almada güçlük olarak bilinen ve zaman zaman ataklara yol açan astımın, Türkiye'de yaklaşık her 100 erişkinden 5-7'sinde, her 100 çocuktan 13-15'inde görüldüğü belirtilerek, görülme sıklığının yaşam ve çevre koşullarına bağlı arttığı ifade ediliyor.

Her 100 kişiden 7'si astım

Soluk almada güçlük olarak bilinen ve zaman zaman ataklara yol açan astımın, Türkiye'de yaklaşık her 100 erişkinden 5-7'sinde, her 100 çocuktan 13-15'inde görüldüğü belirtilerek, görülme sıklığının yaşam ve çevre koşullarına bağlı arttığı ifade ediliyor. bursaAcıbadem Ankara Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Füsun Ülger, astımın her yaştaki kişide görülebilen, doğru tedavi ile kontrol altına alınabilen, kontrol altına alınamadığında ise günlük aktiviteleri ciddi olarak kısıtlayabilen kronik bir hastalık olduğunu söyledi.

Astım hastalığında, nefes darlığı olarak bilinen ve hava yollarının periyodik daralması sonucu soluk almanın güçleştiğini belirten Ülger, özelikle son yıllarda en sık rastlanan hastalıklar arasında yer aldığını ifade etti. Ülger, "Ülkemizde yaklaşık her 100 erişkinden 5-7'sinde, her 100 çocuktan 13-15'inde astım görülüyor" dedi. Astım hastalığının, görülme sıklığının yaşam ve çevre koşullarının değişmesine bağlı olarak giderek arttığına dikkati çeken Ülger, astımın bulaşıcı bir hastalık olmadığını, astımı olan bir hasta ile birada olmanın herhangi bir sakıncası bulunmadığını vurguladı. Ülger, bazı durumlarda genetik geçişin de söz konusu olabildiğinin altını çizdi. Astım hastalığının, genellikle kuru öksürük, nefes darlığı, göğüste baskı hissi ve ağrı, hırıltılı solunum gibi belirtilerle kendini gösterdiğini anlatan Ülger, bu belirtilerin başka hastalıklarla da ortak özellikler taşıdığını ifade etti. Ülger, astımın kalıtsal yönü de olabildiğini dile getirerek, "Anne ya da babasında astım olan bir kişide astım ortaya çıkma olasılığı, ailesinde astım olmayanlara göre daha fazladır. Ancak unutulmaması gereken, astım ve diğer hastalıkların gelişiminde tek faktörün genetik özellikler olmadığı, çevresel faktörlerin de etkili olduğudur" uyarısında bulundu. "ASTIM TEDAVİSİNDE AŞI UYGULAMASI, ALERJİ UZMANLARINCA YAPILMALI" Astım ilaçlarının, şişmanlatma gibi bir etkisinin söz konusu olmadığını ifade eden Ülger, ancak kullanıldıktan hemen sonra ağızın içinin çalkalanıp tükürülmemesi halinde uzun süre kullanımında kortizonlu ilaçların bu tür etkilerinin olabileceğinin ileri sürüldüğünü bildirdi. Ülger, uygun tedavi ile hastalığın kontrol altına alınabildiğini belirterek, astımın tetikleyici bir etken sonrasında ortaya çıkabildiğini söyledi. Aşı tedavisinin, seçilmiş bazı hastalarda düşünülebildiğini anlatan Ülger, "Aşı, uzun süreli tedavi şeklidir. Uygun kişiler tarafından yapılmaz ise yeterince etkili olmadığı gibi bazı yan etkileri de görülebilir. Bu nedenlerden dolayı aşı tedavisine yalnızca alerji uzmanları tarafından karar verilmeli, aşı tedavisi yalnızca bu uzmanlarca yapılmalıdır" diye konuştu. A.A
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Erkekler için çocuk sahibi olmak büyük bir sorumluluk gerektiriyor. Eşiniz baba olmaya hazır mı? İşte cevabı.
  • Doktorlara göre, sevgisiz bir çocukluk ömür boyu sorunlara yol açabiliyor. Sevgisizlik yaşam boyunce kötü tecrübeler çektirebiliyor.
  • Çocuğun ruhsal, bedensel ve zihinsel gelişimi için anne çok önemlidir. Çocuğun eğitiminden birinci derece­den sorumlu kişi de annedir.
  • Kuralları çiğniyorsa nasıl davranmalısınız? İşte çocukla doğru iletişim kurmanın 13 yolu.
  • Çocuk nasıl utangaç oluyor? İşte formülü! Çocuklarda utangaçlığın okul döneminde başarısızlığa yol açabileceği uyarısını yapan uzmanlar, 0-6 yaş arası
  • Evlat edinilen çocukların ebeveynlerine ışık tutacak bilgiler...
  • Randevu Al