HER 10 BEBEKTEN BİRİ PREMATÜRE

HER 10 BEBEKTEN BİRİ PREMATÜRE

AFP

Dünya Sağlık Örgütü açıkladığı raporda, dünyadaki her 10 bebekten birinin prematüre doğduğunu bildirdi.

Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ), Ocak ayı bülteninde yer alan bir makalede, dünyada yılda 130 milyon kadar doğum olduğu hatırlatılarak, erken doğumların çoğunluğunun bebeğin yaşama şansının düşük olduğu az gelişmiş ülkelerde olduğu belirtildi.

Makalede, vaktinden önce olan doğumlarda son 20 yılda, başta Kuzey Amerika ve Avrupa olmak üzere gelişmiş ülkelerde de "önemli artış" olduğu kaydedildi.
1990'ların ortalarıyla 2007 arasındaki dönemde yapılan araştırmalara dayanılarak, 37 haftadan önce olan doğumların yüzde 85'inin, 70 milyon prematüre doğumla Asya ve 40 milyon prematüre doğumla Afrika'da olduğu belirtildi.

Doğumların tümüne oranla en yüksek prematüre doğumun yüzde 12 ile Afrika'da ve yüzde 10,6 ile Kuzey Amerika'da olduğu ifade edildi. Avrupa'da bu oranın yüzde 6,2, Latin Amerika ve Karayibler'de yüzde 9,1 olduğu kaydedildi.

Asya ve Afrika'daki erken doğumların çoğunun gebelik sırasında kadındaki enfeksiyonları tedavi etmek için gerekli ilaçların bulunamamasından kaynaklandığı belirtildi.

Gelişmiş ülkelerde erken doğumların artmasının nedeninin ise geç yaşta anne olan kadınların sayısının artması, kısırlık tedavileri ve sezaryanın daha çok tercih edilmesi olduğu bildirildi.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al