HEPSİ ALZHEIMER DEĞİL

HEPSİ ALZHEIMER DEĞİL

Zeynep GÜÇLÜCAN

Günümüzde her unutkanlık Alzheimer ile karıştırılıyor. Peki Alzheimer teşhisi ne zaman konur?

 


Alzheimer teşhisi konulmuş bir kişiden ne tür davranışlar beklenebilir? Her unutkanlık Alzheimer başlangıcı mı? Anadolu Sağlık Merkezi'nden Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Türker Şahiner, Alzheimer'ın erken belirtilerinden en yaygın olan 10 tanesini anlattı:

Alzheimer, gün geçtikçe ilerleyen bir hastalık. Alzheimer'a yakalanan bir hasta, zaman geçtikçe daha kötüleşir. Alzheimer,  normal seyrinde ilerledikçe, hasta gitgide çevresindeki kişilere daha bağımlı bir hale gelir. Bu durum Alzheimer'a yakalanan herkes için geçerlidir. Fakat belli bulgular ve bunların kişilerde kendilerini gösterme derecesi kişiden kişiye değişir. 

Alzheimer'a yakalanan kişi, ilerlemenin her evresinde tüm bulguları göstermeyebilir. Örneğin, çoğu Alzheimer hastası, hayaller ve halüsinasyonlar gibi şiddetli psikiyatrik problemler geliştirir. Bu belirtiler genellikle Alzheimer'in orta ve son evrelerinde görülür.

Ailelerinin ve arkadaşlarının Alzheimer hastalığının tipik evreleri hakkında bilgi sahibi olması, ilerleyen yıllarda ne tür belirtilerin meydana geleceği konusunda hastalara yardımcı olur. Alzheimer'in erken/hafif evreleri, öğrenme güçlüğü, organize olamama ve bazen, kişilik değişiklikleri gibi bulgular olarak tanımlanabilir.

İşte Alzheimer'ın erken belirtilerinden en yaygın olan 10'u

- Azalan kısa süreli yakın olaylara yönelik hafıza.
- Kendine ait olan eşyaları yanlış ve tuhaf yerlere yerleştirme, değerli eşyaları kaybetme (Çanta ya da cüzdan gibi).
- Doğru kelimeyi bulmada güçlük çekme.
- Muhakemede hata yapma
- Kişinin kendisini olduğu gibi görmemesi ve karakteristik olmayan davranışlar sergilemesi.
- Zihinsel matematik ve para kullanımında zorluk çekme.
- Alışık olmadık yer ve durumlara uyum sağlayamama
- Sosyal ortamların reddedilmesi, içine kapanık bir ruh hali.
- Evde ya da iş yerinde, günlük işler yerine getirilirken zorluk çekme ya da işin normalden daha uzun sürmesi.
- Gitgide artan kızgınlık ya da öfke.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Randevu Al