Hepimiz 'kiliz'

Bilim dergisi Scientific Reports’ta yayınlanan yeni bir araştırmada, kilin “Dünya’da yaşamın doğum yeri” olduğu öne sürüldü.

Hepimiz 'kiliz'

Bilim dergisi Scientific Reports’ta yayınlanan yeni bir araştırmada, kilin “Dünya’da yaşamın doğum yeri” olduğu öne sürüldü.

hepimizkilizABD’nin New York eyaletinde bulunan Cornell Üniversitesi’nin nanobilim bölümünden biyoloji mühendislerine göre, kil, deniz suyuna girdiğinde ‘hidrojel’ denilen bir madde ortaya çıkıyor. Bu da, yaşamın ortaya çıkması için uygun bir ortam oluşturuyor. Uzmanlar araştırma sırasında sentetik hidrojelleri DNA, aminoasitler ve enzimlerce zengin ortamlara yerleştirerek bu koşulları yapay olarak yarattı.

‘HAYAT HAPSİ’

Tepkimeler, canlıların kilden ortaya çıkmış olabileceği sonucuna işaret etti. Prof. Dan Luo, “Erken jeolojik dönemlerde kil hidrojelleri biyomolekülleri ve biyokimyasal tepkimeleri bünyesinde hapsetti. Aradan geçen milyarlarca yılda hapis kalan kimyasallar tepkimeye girerek proteinleri, DNA’yı ve nihayetinde de canlı bir hücrenin işlemesini sağlayan mekanizmaları oluşturdu” dedi.
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Günümüz şartlarında aldatmanın tanımı biraz karıştı. Facebook, internet, sosyal ortamlar ve iş ortamları...
  • Güneşli hava mutlu ediyor. Değişen hava koşulları psikolojimizi etkiliyor. Termometre değerleri psikolojimizi nasıl etkiliyor?
  • Sorumluluk sahibi herkes eko anksiyete yaşayabilir… İşte eko anksiyete belirtileri…
  • Uzman Klinik Psikolog Yıldız Burkovik, çiftlere yapılan bebek ile ilgili baskıların olumsuz yanıtla sonuçlandığını söylüyor.
  • Bu ilişki bitti! Her ne sebeple olursa olsun eski sevgiliniz sizinle romantik bir ilişkiye devam etmek istemiyor. Bunu anlayıp kabul ettikten sonra iy
  • Uzmanlara göre patolojik (takıntılı) aşk, alkolik olmak ya da kumarbazlık gibi hastalık sayılabilecek bir psikolojik problem.
  • Randevu Al