HEM UMUTLU HEM MUTLUYUZ!

HEM UMUTLU HEM MUTLUYUZ!

A.A

TÜİK‘in 7 bin 27 bireyle gerçekleştirdiği araştırmaya göre Türkiye’de bireylerin yüzde 61.2’si mutlu, yüzde 72.8’i ise gelecekten umutlu. Kadınlar erkeklere, evliler de bekârlara göre daha mutlu hissediyor

 


Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) 2010 yılı araştırmasına göre, Türkiye’de bireylerin yüzde 61.2’si kendisini “mutlu” hissediyor. Yüzde 72.8’i de geleceğe “umutla” bakıyor.
TÜİK, 2010 yılı Yaşam Memnuniyeti Araştırması sonuçlarını açıkladı. Araştırma, 3 bin 440 hanehalkında bulunan 18 ve yukarı yaştaki 7 bin 27 bireyle görüşülerek gerçekleştirildi.

Ülkedeki bireylerin mutluluk algılamasını ve temel yaşam alanlarındaki memnuniyetlerini ölçmeyi amaçlayan araştırmada TÜİK mutluluğu “acı, keder, ızdırabın yokluğu ve sevinç, neşe, tatmin duygularının varlığıyla karakterize edilen durum, hayattan genel olarak memnun olma hali” şeklinde tanımlıyor. Bu çerçevede, görüşülen bireylerin yüzde 61.2’si kendini “mutlu”, yüzde 10.7’si de “mutsuz” olarak ifade etti.

KADINLAR DAHA MUTLU

Araştırmada kadınların erkeklere göre daha mutlu olduğu görüldü. Kadınlarda mutluluk oranı yüzde 62.7, erkeklerde ise yüzde 59.6 olarak belirlendi. Eğitim düzeyi artıkça mutluluk düzeyinde de artış gözlendi. 2010’da ilkokul mezunlarında mutluluk oranı yüzde 60.5 oldu, yüksekokul/üniversite mezunlarında ise bu oran yüzde 67.7’ye kadar yükseldi. Evli bireylerin de bekârlara göre daha mutlu olduğu dikkati çekti.

Evlilerin yüzde 63.7’si, evli olmayanların ise yüzde 53.5’i kendisini “mutlu” tanımladı. Bireylere mutluluk kaynakları sorulduğunda aile ve sağlık ilk sırayı aldı. Mutluluğun kaynağı olan kişi sorulduğunda, bireylerin yüzde 70.9’u “aile”, yüzde 13.2’si “çocuklar”, yüzde 7.5’i “eş”, yüzde 3.1 “anne/baba” dedi. Sadece yüzde 1.9 kendisini mutluluk kaynağı olarak gördüğünü söyledi. Mutluluk kaynağı olan değerlerin arasında yüzde 71.2 ile “sağlık” başı çekti. Bireylerin yüzde 13’ü “sevgi”, yüzde 6.9’u “başarı”, yüzde 4.6’sı “parayı” mutluluk değeri olarak betimledi. Araştırmaya göre, umutluların sayısı da arttı. Vatandaşların yüzde 72.8’i geleceklerinden “umutlu” olduğunu belirtti.

‘DAHA UCUZ ÜRÜN TÜKETİYORUM’ 
 

Araştırmada, son 1 yıldaki ekonomik gelişmelerin bireyler üzerindeki etkisi de ölçüldü. Bireylerin yüzde 54.2’si “daha ucuz ürün tüketmeye başladığını” belirtti. Bu oran, 2009’da yüzde 60 olarak hesaplanmıştı. Yüzde 33.8’i borçlandığını, yüzde 21.7’si gelirinin azaldığını, yüzde 24.5’i tasarruflarında düşüş meydana geldiğini söyledi.

Yüzde 22.7’si de eğlence ve tatil masraflarını kıstığını dile getirdi. Bir önceki yıl söz konusu oranlar sırasıyla, 34.3, 27.9, 27.9 ve 25.9 olmuştu. Bireylerin yüzde 22’si borcunu ödediğini, yüzde 13.1’i gelirinin arttığını bildirdi. Bu oranlarda da önceki yıla göre iyileşme gözlendi.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Randevu Al