Deprem Travma Psikolojisi

Hem mutlu ediyor hem zayıflatıyor

Sek sek", yaktığı yüksek kaloriyle oyun oynayıp eğlenerek ve oyun oynayarak zayıflamak isteyenler için yaktığı yüksek kalori ile dikkati çekiyor.

Hem mutlu ediyor hem zayıflatıyor
Sek sek", yaktığı yüksek kaloriyle oyun oynayıp eğlenerek ve oyun oynayarak zayıflamak isteyenler için yaktığı yüksek kalori ile dikkati çekiyor. seksekYere tebeşir ile birbirini izleyen kareler ya da daireler çizilerek numaralandırılmasıyla oynanan ve günümüzde çocukların, gençlerin bilmediği sokak oyunlarından "sek sek", yaktığı yüksek kaloriyle oyun oynayıp eğlenerek ve oyun oynayarak zayıflamak isteyenler için yaktığı yüksek kalori ile dikkati çekiyor. BU FAYDASINA İNANAMAYACAKSINIZ İzmir Sağlık Müdürlüğü, hem çocukların obeziteyle mücadele etmesi hem de geleneksel oyunları öğrenmesi için İzmir Fuar Alanı'nda kurduğu "sek sek" alanıyla ziyaretçilere bu oyunu oynama imkanı sağlıyor. İzmir Sağlık Müdür Vekili Ayhan İzzettinoğlu, 83. İzmir Enternasyonal Fuarı'nda vatandaşların sağlığına yönelik çeşitli faaliyetler yaptıklarını anlattı. Bu tür büyük organizasyonlarda binlerce insana rahatlıkla ulaşabildiklerini ve buldukları her fırsatta sağlıkla ilgili bir şeyler anlattıklarını dile getiren İzzettinoğlu, kurdukları farklı stantlarla birlikte bir yandan çağın hastalıklarından olan obeziteyle mücadele, bir yandan organ bağışı, bir yandan da 112 acil sağlık hizmetleri ve doğru diş fırçalamayla ilgili vatandaşları bilgilendirdiklerini kaydetti.

OBEZİTEYLE MÜCADELE İÇİN "SEK SEK" OYUNU

sağlık bakanlığı'nın önemli politikalarından birinin de obeziteyle mücadele olduğunu, çocuklarda da bu rahatsızlığın sık görüldüğünü ifade eden İzzettinoğlu, stantların yanına yaptıkları "sek sek" alanıyla da bir yandan çocuklara, diğer yandan da yetişkinlere bu oyunu oynama imkanı verdiklerini söyledi. Çocukların artık sokakta geleneksel oyunları oynamadığını, bilgisayar, telefon başında vakit geçirdiğini ve hareketsiz kaldığını belirten İzzettinoğlu, şöyle konuştu: "Geleneksel oyunlarımız oynanmadığı, çocuklar hareketsiz kaldığı, sokakta oynamadığı için obezite yaygın. Artık çocuklarımız bilgisayar önünde fazla hareket etmeden günlük hayatını sanal alemde geçiriyor. Biz de obeziteyle mücadele çerçevesinde hareket faydalarını vurgulamak için böyle bir şey oluşturduk. İnsanlar otobüse binerken bile kalori yakıyor. Yürüyüş bandında bir saat 6 kilometre hızla yapacağınız yürüyüşle 150-160, bisiklet çevirmeyle 200 kalori yakarsınız. Sek sek ile hem eğlenerek hem de oyun oynayarak 200 kalori yakarsınız. Hem eğleniyorsunuz hem de kalori yakıyorsunuz. Daha önceki nesiller çok oyun oynadıkları için yediklerini yakıyordu, o yüzden fazla kilolu değildi. Şimdi gençler daha çok oturuyor, sanal oyunlar oynadıkları için kiloları artıyor. Biz de bunu önleme adına sek sek oyun alanını oluşturduk."

"SEK SEK" OYUNU

Yere tebeşir ile birbirini izleyen kareler ya da daireler çizilmesi ve numaralandırılmasıyla oynanan "sek sek" oyununda, oyuncu taş veya kiremiti karelere isabet ettirmeye çalışır ve tek ayak üstünde zıplayarak diğer alanlara geçer. Taş veya kiremitin bulunduğu karenin üstünden zıplayarak geçen oyuncu, dönüşte çizgilere değmeden de taşı geri alır. 4. 5.ve 7. 8. kareler yan yana oldukları için bu karelere taş gelince, yandaki kareye tek ayakla basılır. Eğer taş çizginin üzerine gelirse oyuncu tekrar taşı alır ve tekrar atar. A.A
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Seçim döneminde medya kullanımını kısıtlamak ruh sağlığı için önemli.
  • Nevrotik bozukluk güvensizlik, kaygı, huzursuzluk, nefret, odaklanamamak, plansızlık gibi belirtilerle ortaya çıkan bir duygu durum bozukluğudur.
  • Sorumluluk duygusu, insanın hayata adapte olmasını sağlayan bir duygu. Öyle ki henüz bir yaşından itibaren eğitimle çocuğa kazandırılması gereken bir
  • Sağduyu, huzur ve güvenliğin korunmasında önemli!
  • Bireysel kimliğin yitirilmesine yol açan zihinsel ve fiziksel bir sorun: Tükenmişlik Sendromu.
  • Belirsizliği çözmeye çalışmak öfke ve tahammülsüzlüğü arttırır. Belirsizliklerle yaşamayı öğrenelim ve onları kucaklayalım.
  • Randevu Al