Hekim psikolog ilişkisi önemli

Hekim psikolog ilişkisi önemli
Paylaş:

NP GRUP bünyesindeki hekim ve psikologlar, bilimsel eğitim toplantıları kapsamında bir araya geldi.

 

 

Şaban Özdemir (NP GRUP)

Hekim, psikolog işbirliği üzerinde konuşan uzmanlar hasta tedavisi ve aile memnuniyetine ilişkin önemli kararlar aldı.

 


NPİSTANBUL Hastanesi bilimsel eğitim toplantılarına hızla devam ediyor. NP GRUP bünyesindeki doktor ve psikologlara yönelik beyin fırtınası şeklinde gerçekleşen toplantıların bu haftaki konusu, hekim-psikolog işbirliğinin önemiydi.
 

 

 
Katılımın yoğun olduğu toplantıda hasta ve ailesinin takibi konusunda hekim ve psikolog ilişkisi, çalışma kriterleri, tedavinin etkin sonuçlanması için atılacak adımlar gibi konular üzerinde konuşuldu.

Verilen kaliteli hizmet için tercih edildiklerini ifade eden Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan, hekim psikolog arasındaki ilişkinin çok önemli olduğunu söyledi. Meclisten geçen torba yasasında da bu yönde bir çalışma yapıldığını hatırlatan Tarhan, yasayla klinik psikolog tanımı getirildiğini vurgulayarak artık psikolog ve hekimin birlikte çalışmaları için yasal mecburiyet getirildiğini kaydetti.

Danışan ile psikolog arasında süren terapiyi hekimin bilmesinin hastada güven oluşturduğunu belirten Tarhan, terapinin uzun soluklu bir yol olduğunu ifade etti. Prof. Dr. Nevzat Tarhan, onaylatıcı psikoterapi değil de hastaya kendini tanımasını sağlayıcı, onu davranışlarını düzeltici yönde anlatımlarda bulunarak yapılan terapinin faydalı olduğunu söyledi.