HEDİYE VERMENİN İNCELİKLERİ...

HEDİYE VERMENİN İNCELİKLERİ...

A.A

Tayvan'da hazırlanan bir raporda alınması ve alınmaması gereken hediyeler hazırlandı. Bu hediyeleri sakın almayın.

 


Asya Pasifik bölgesinde yer  alan ve 2009'da 34 bin 713 dolarlık satın alma gücü paritesine göre kişi başına  düşen milli geliriyle gelişmiş ülkeler arasında yer alan Tayvan pazarına girmek  isteyen işadamlarının verecekleri hediyelere dikkat etmesi gerekiyor.

Hediye verilmesinin Tayvan'da karşılıklı ilişkilerin gelişmesinde önem  taşıdığı belirtilirken, verilecek hediyeler arasında ölüm ve gözyaşını temsil  ettiği için krizantem başta olmak üzere asla saat, mendil, şemsiye ve beyaz  çiçeklerin yanı sıra, ilişkiyi ve bağlantıyı kesme anlamı taşıdığı için de bıçak  gibi keskin aletlerin de yer almaması gerektiği bildirildi.

İhracatı Geliştirme Etüd Merkezi (İGEME) tarafından hazırlanan “Tayvan  Ülke Raporu”ndan A.A muhabirinin derlediği bilgilere göre, Türkiye, geçen yılın  ilk 6 ayında Tayvan'a 74,8 milyon dolar ihracat yaparken, bu ülkeden  gerçekleştirdiği ithalat tutarı ise 953,5 milyon dolara ulaştı. Söz konusu  dönemde iki ülke arasındaki dış ticaret hacmi 1 milyar 28 milyon dolar olarak  gerçekleşirken, Türkiye aleyhine 878,7 milyar dolar dış ticaret açığı oluştu.

Doğal kaynakları göreli olarak sınırlı olan Tayvan'ın hammade ve ara malı  ithal ederek mamul satma olarak nitelenen re-eksport stratejisinde uzmanlaştığı,  bundan dolayı hem ithalatı hem de ihracatının büyük rakamlara ulaştığı belirtilen  raporda, 2009 yılında Tayvan'ın ihracatının 203,4 milyar dolar, ithalatının ise  172,9 milyar dolar olarak gerçekleştiği belirtildi.

Tayvan'ın hammadde ve ara mallar için büyük bir pazar olduğuna vurgu  yapılan raporda, 2009 yılında satın alma gücü paritesine göre kişi başına düşen  milli geliri 34 bin 713 ABD doları olduğu, halkın zenginleşmesi ve refah artışı  nedeniyle de iç talepte büyük artışlar meydana geldiği belirtildi. Bu gelişmeler  sonucunda Tayvan'ın tüketim malı ihracatında cazip bir pazar haline geldiği ifade  edilen raporda, Türk Ticaret Ofisi tarafından yapılan araştırmalar sonunda  Türkiye'nin Tayvan'a ihraç edebileceği ürünler şöyle sıralandı:

“Kiraz, kayısı, üzüm, inci, portakal, limon, ayçiçeği, zeytinyağı,  fındık, ceviz, deniz ürünleri, meyve suları ve taze sebze gibi çeşitli tarım  ürünleri, sıhhi tesisat, kristal cam, seramik, hediyelik eşya, markalı tekstil  ürünleri, deri konfeksiyon, kimyasal maddeler, bulaşık makinesi, oto yedek  parçası ve aksesuarları, halı ve şarap gibi çeşitli sanayi ürünleri.”

2002 yılı başında Dünya Ticaret Örgütü'ne (DTO) giren Tayvan'a bu  üyelikten önce ithali yasak olan tavuk eti, süt, yer fıstığı, küçük kırmızı  fasulye, tavuk sakatatı, sarımsak soğanı, bazı meyve sebzeler, pirinç ve pirinç  ürünleri gibi konularda tarife oranları ve kotalarını belirlediği hatırlatılan  raporda, bu tür ürünler için Tayvan'ın iyi bir pazara olabileceğine dikkat  çekildi.
        
TÜRKİYE, TAYVAN PAZARINA MARKALI ÜRÜNLERLE GİREBİLİR


Türkiye ile Tayvan arasındaki mesafenin fazlalığının, ticaretin gelişmesi  önünde bir engel oluşturduğu ve bunun sonucunda Türkiye'nin ABD, Avrupa ve Orta  Asya pazarlarına, Tayvan'ın ise ABD ve Güney Asya pazarlarına yöneldiği  belirtilen raporda, Türkiye'nin Tayvan ile ticaretini geliştirmek için bu ülke  pazarına markalı ürünlerle girmesi ve buraya yapacağı ihracatını çeşitlendirmesi  gerektiği vurgulandı.

Rapora göre, Tayvan pazarında perakende dağıtım kanalları içinde büyük  mağazalar, hipermarketler, halk satış mağazaları ve süpermarketler gibi modern  perakende mağaza türlerinin gittikçe artan bir önem kazanıyor. Diğer geleneksel  perakende satış mağazalarının, tüketici kalıpları değiştikçe önemine yitirmeye  başladığı belirtilen raporda, Tayvanlı tüketicilerin kaliteli ürüne makul fiyat  ödemekten yana olduğu vurgulandı.

Yüksek gelir düzeyine sahip Tayvanlı tüketicilerin lüks malları satın  alabilme gücüne sahip olmakla beraber satın alacakları ürünün fiyatından daha  ziyade tanınmış dünya markaları arasında olmasına özen gösterdiği kaydedilen  raporda, söz konusu ürünün uluslararası bir markaya sahip olmaması halinde,  kaliteli olmasına rağmen talep edilmeyebileceği ifade edildi.
        
ASLA VERİLMEMESİ GEREKEN HEDİYELER
        
Raporda, Tayvan pazarına girmek isteyen işadamlarının dikkat etmesi  gereken konulara da yer verildi. Tayvan'da hediye verilmesinin karşılıklı  ilişkileri geliştirmede önemli olduğu ve eğer Türkiye'yi temsil eden ve anlatan  bir hediye verilirse taraflar arasında yakınlaşmanın sağlanabileceği belirtilen  raporda, asla verilmemesi gereken hediyelere de vurgu yapıldı.

Tayvan kültüründe geleneksel olarak gözyaşı ve ölümü temsil ettiği için  krizantem başta olmak üzere asla saat, mendil, şemsiye ve beyaz çiçeklerin  verilmemesi gerektiği belirtilen raporda, ilişkiyi ve bağlantıyı kesme anlamı  taşıdığı için bıçak gibi keskin aletlerin de verilmemesi gereken hediyeler  arasında yer aldığı kaydedildi.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al