Hayvandan yedek organ

Bilim insanları yaklaşık 50 domuz ve koyunun taşıdığı embriyonlara insan genleri eklemeyi başardıklarını ve bu deneyler sonucunda doğacak “kırma” hayvanların organlarının bir gün insanlara nakledilebileceğini söyledi.

Hayvandan yedek organ

Araştırma, MIT Technology Review dergisinde yayınlandı. Buna göre araştırmalar ABD’nin Maryland eyaletindeki Ulusal Sağlık Enstitüsü tarafından yürütülüyor. Geçen yıl 20 çiftlik hayvanına kırma embriyonlar nakledildi. Yaklaşık 30 kadar benzer hamileliğin başka ülkelerde de başladığı kaydedildi. Dünyaya gelecek genetik modifiye edilmiş hayvanların kalp, karaciğer gibi organlarının insanlarda kullanılabileceği öne sürülüyor.

Ancak melez hayvanların insan özellikleri taşıyabileceği kaygısı var. İnsan saçlı, insan üreme hücrelerine sahip ya da normalden daha zeki hayvanların dünyaya gelebileceği iddia ediliyor. Ayrıca bu hayvanlardan elde edilecek organların insanlara nakledilmesinin güvenli olup olmayacağı da henüz bilinmiyor. Hayvan hakları dernekleri deneyleri “Frankenstein’cılık oynamak” olarak niteleyip kınarken yetkililer hiçbir zaman beyninde insan DNA’sı taşıyan bir hayvanın üretilmeyeceğini belirtti.

AP

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Trol nedir, kime denir? Anlayalım, öğrenelim, saptayalım, ayıklayalım ve tabii ki kurtulalım. Peki nasıl? İşte rehberiniz...
  • Bu depresyonun sıklığı %5-20 olarak bildiriliyor. Peki Postpartum depresyonu nedir? Kadınlar doğum sonrası ilk yıl içinde, psikiyatrik hastalıklar (an
  • Ağustos böceğinin ötüşü doğanın en hoş seslerinden biri olarak görülür. Bu böceğin sesi gizemli olduğu kadar yüksektir de.
  • Kirazın gut hastalığından kaynaklanan ağrıları dindirdiği bildirildi.
  • Cep telefonları ve diğer elektronik cihazların hassas elektronik sistemleri etkileyebileceği söyleniyor. Ama bunu kanıtlamak neden bu kadar zor?
  • Vişne nelere iyi geliyor?Kırmızı meyvelerden vişnenin ekşi tadının yanında çok tatlı, sağlığa yararlı etkileri var.
  • Randevu Al