HAYIR KELİMESİ ÖĞRETİLMİYOR

HAYIR KELİMESİ ÖĞRETİLMİYOR

DHA

Araştırmada, çocukların tanımadıkları kişilere hayır diyemediği için istismara maruz kaldığı ortaya çıktı.

 


Konya’da öğrenim gören lise öğrencileri Ayşe Melis Bir ve Şeyma Özkan’ın ’çocuk istismarı’ konusuna dikkat çekebilmek amacıyla hazırladığı proje kapsamındaki araştırmada, Türkiye’de çocukların tanımadıkları kişilere ’hayır’ diyemediği için istismara maruz kaldığı belirtildi.

Konya Beyşehir Kız Teknik ve Meslek Lisesi son sınıf öğrencileri Şeyma Özkan ve Ayşe Melis Bir, ’Benim adım çocuk’ adını verdikleri projeleriyle TÜBİTAK Antalya Bölgesi 2011 yılı ’Ortaöğretim Öğrencileri Arası Araştırma Projeleri Bölge Yarışması’na katıldı. Sergilenmeye değer 73 proje arasına giren projede liseli iki öğrenci, ’çocuk istismarı’ konusunu masaya yatırdı.

Ayşe Melis Bir, staj için gittiği Almanya’da küçük yaştaki çocukların ailelerinden izinsiz tanımadığı bir insanla fotoğraf dahi çektirmek istemediğini gördüğünü ve projenin ihlam kaynağının da bu düşünce olduğunu söyledi. Sınıf arkadaşı Şeyma Özkan ile çalışmalara başlayan ikili, ’Minik bedenime, minicik yüreğime dokunma’ sloganı ile Türkiye’de yaşanan çocuk istismarı olaylarına dikkat çekmek ve yaşananların önüne geçebilmek için bir dizi çalışmaya imza attı. Çocuk istismarı olayını 3 ana başlıkta incelemeye alan ikili, ’fiziksel’, ’duygusal’ ve ’cinsel’ istismar olaylarını çeşitli araştırmalar ve deneylerle çocuklar üzerinde uygulamaya koydu.

Öğrenciler, 0- 5 yaş grubu çocuk istismarına maruz kalan 46 çocuk üzerinde yaptıkları araştırmanın ardından Türkiye’de çocukların ’hayır’ demeyi bilmediği ve ’hayır’ diyememenin ise cinsel istismara sebebiyet verdiği sonucuna vardı. Liseli iki öğrenci, 46 çocuğa ’Sana şeker versem arabaya biner misin’ sorusunu yöneltti.

Çocukların neredeyse tamamı ’evet’ yanıtını verdi. Çocukların tanımadıklara kişilere karşı ’hayır’ diyebilmesini ve kendi vücutlarını koruyabilmesini sağlamak amacıyla oyun ve şarkılarla çocuklar üzerindeki etkiyi araştıran Ayşe Melis Bir ve Şeyma Özkan, kısa bir süre sonra çocukların ’Hayır ben seni tanımıyorum, arabaya binmem, kendin git’ yanıtlarını aldı.

Çocuk istismarına sebebiyet veren bir başka etkenin ailenin eğitim durumunun öne çıktığına dikkat çeken öğrenciler, eğitimli bir anneye sahip çocukların yüzde 11,6 oranında istismara uğradığını, eğitim seviyesi düşük olan bir annenin çocuğunun ise yüzde 36,7 oranında istismara maruz kaldığını savundu.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Randevu Al