HAYIR KELİMESİ ÖĞRETİLMİYOR

HAYIR KELİMESİ ÖĞRETİLMİYOR

DHA

Araştırmada, çocukların tanımadıkları kişilere hayır diyemediği için istismara maruz kaldığı ortaya çıktı.

 


Konya’da öğrenim gören lise öğrencileri Ayşe Melis Bir ve Şeyma Özkan’ın ’çocuk istismarı’ konusuna dikkat çekebilmek amacıyla hazırladığı proje kapsamındaki araştırmada, Türkiye’de çocukların tanımadıkları kişilere ’hayır’ diyemediği için istismara maruz kaldığı belirtildi.

Konya Beyşehir Kız Teknik ve Meslek Lisesi son sınıf öğrencileri Şeyma Özkan ve Ayşe Melis Bir, ’Benim adım çocuk’ adını verdikleri projeleriyle TÜBİTAK Antalya Bölgesi 2011 yılı ’Ortaöğretim Öğrencileri Arası Araştırma Projeleri Bölge Yarışması’na katıldı. Sergilenmeye değer 73 proje arasına giren projede liseli iki öğrenci, ’çocuk istismarı’ konusunu masaya yatırdı.

Ayşe Melis Bir, staj için gittiği Almanya’da küçük yaştaki çocukların ailelerinden izinsiz tanımadığı bir insanla fotoğraf dahi çektirmek istemediğini gördüğünü ve projenin ihlam kaynağının da bu düşünce olduğunu söyledi. Sınıf arkadaşı Şeyma Özkan ile çalışmalara başlayan ikili, ’Minik bedenime, minicik yüreğime dokunma’ sloganı ile Türkiye’de yaşanan çocuk istismarı olaylarına dikkat çekmek ve yaşananların önüne geçebilmek için bir dizi çalışmaya imza attı. Çocuk istismarı olayını 3 ana başlıkta incelemeye alan ikili, ’fiziksel’, ’duygusal’ ve ’cinsel’ istismar olaylarını çeşitli araştırmalar ve deneylerle çocuklar üzerinde uygulamaya koydu.

Öğrenciler, 0- 5 yaş grubu çocuk istismarına maruz kalan 46 çocuk üzerinde yaptıkları araştırmanın ardından Türkiye’de çocukların ’hayır’ demeyi bilmediği ve ’hayır’ diyememenin ise cinsel istismara sebebiyet verdiği sonucuna vardı. Liseli iki öğrenci, 46 çocuğa ’Sana şeker versem arabaya biner misin’ sorusunu yöneltti.

Çocukların neredeyse tamamı ’evet’ yanıtını verdi. Çocukların tanımadıklara kişilere karşı ’hayır’ diyebilmesini ve kendi vücutlarını koruyabilmesini sağlamak amacıyla oyun ve şarkılarla çocuklar üzerindeki etkiyi araştıran Ayşe Melis Bir ve Şeyma Özkan, kısa bir süre sonra çocukların ’Hayır ben seni tanımıyorum, arabaya binmem, kendin git’ yanıtlarını aldı.

Çocuk istismarına sebebiyet veren bir başka etkenin ailenin eğitim durumunun öne çıktığına dikkat çeken öğrenciler, eğitimli bir anneye sahip çocukların yüzde 11,6 oranında istismara uğradığını, eğitim seviyesi düşük olan bir annenin çocuğunun ise yüzde 36,7 oranında istismara maruz kaldığını savundu.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al