Hayat kurtaran gıda: Lif

Hayat kurtaran ancak insanların yüzde 90'ının yeterince tüketmediği gıda: Lif.

Hayat kurtaran gıda: Lif
Paylaş:

Doğal yollarla bu gıdalar kalp hastalıklarını ve Tip-2 diyabet gibi hastalıkları azaltıyor. Ayrıca kilonuzu, tansiyonunuzu ve kolesterol düzeylerinizi düşürüyor.

Üstelik bu gıdalar hem ucuz hem de süpermarkette kolaylıkla bulunabiliyor.

Nedir?

Lif. Dünyanın en cazip şeyi değil ancak büyük bir araştırma ne kadar lif yememiz gerektiğini inceledi ve bunun muazzam faydaları olduğunu ortaya koydu.

Araştırmacılardan Profesör John Cummings BBC'ye açıklamasında "Bulgulara göre bu ezber bozan bir durum ve insanlar bununla ilgili bir şeyler yapmalı" dedi. Lifler kabızlık için birebir ancak sağlığa yararları bundan çok daha fazla.

Ne kadar life ihtiyacımız var?

Yeni Zelanda'da Otaga Üniversitesi ve Dundee Üniversitesi'ndeki araştırmacılar insanların her gün en az 25 gram lif yemesi gerektiğini söylüyor.

Ortalama bir muzun ağırlığı 120 gram dolayında. Ancak meyvenin hepsi lif değil. Doğal şeker, su ve diğer besinleri çıkarınca sadece 3 gram lif geriye kalıyor. Dünyada çoğu insan günde 20 gramdan az lif yiyor. İngiltere'de sadece her 10 yetişkinden biri günde 30 gram lif tüketiyor.

Hangi gıdalarda lif bulunuyor?

Lif, sebze ve meyvelerde, kahvaltılık bazı tahılarda, tam tahıllı ekmek ve makarnalarda, fasülye, mercimek, nohut, kuruyemiş ve tohumlarda bulunuyor.

Profesör Rush perhizde lifi artırmanın kolay olmadığını söylüyor. Prof. Cummings de bu görüşe katılıyor: "İnsanlar için bu oldukça büyük bir değişim. Zor bir değişim" diyor. 185 araştırma ve 58 klinik deneyin sonuçları Lancet tıp dergisinde yayınlandı.

Araştırma 1000 kişinin düşük lifli diyetten (15 gramdan az lif) yüksek lifli diyete (25-29 gram lif) geçmesi durumunda bunun 13 ölümü ve altı kalp hastalığını engelleyeceğini ortaya koydu.

AFPBu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı: