HAYAT ÇOCUKLUKTA YAZILIYOR

HAYAT ÇOCUKLUKTA YAZILIYOR

A.A

Ege Üniversitesi Psikiyatri Anabilim Dalı öğretim üyesi Doç. Dr. Azmi Varan, hayatın senaryosunun çocuklukta yazıldığını belirtti.


Doç. Dr. Varan, Bursa Kent Konseyi Engelliler Meclisi tarafından düzenlenen “Anne-Babalığın Farkında Olmadığımız Yanları” konulu konferansta, çocuklukta yaşananların tüm yaşama damgasını vurduğunu söyledi.

Bir bireyin nasıl arkadaşlar edineceği, nasıl bir işe sahip olacağı gibi birçok konunun çocuk dönemiyle doğrudan bağlantılı olduğunu ifade eden Varan, bu nedenle çocuk yetiştirmenin çok önemli olduğunu vurguladı.

Varan, her insanın içinde çocuk, yetişkin ve ebeveyn olmak üzere üç farklı yan bulunduğunu belirterek, şunları kaydetti:

“Ebeveyn yan, 0-7 yaş arasında anne ve babalarımızdan gözlediğimiz ve onlara ait olan düşünce, duygu ve davranışlardır. Dolayısıyla anne baba, biz ölene kadar hep içimizde olacak. Yetişkin yan ise akıl, mantık ve sağduyu ile hareket eden yanımızdır. Çocuk yanımız ise 0-7 yaş arasındaki herhangi bir ana ait düşünce duygu ve davranışlardır. Her insanın içindeki bu üç yan, belli olaylara verilen tepkilerde kendini gösterir. Bazen çocuğumuza kızarken, aslında kendi babamızın bize kızdığı gibi sesleniriz. Bazen bir olaya tepki verirken, aynı çocukluğumuzda olduğu gibi birine küsebiliriz. Yani, hayatın senaryosu çocuklukta yazılıyor.”

Konferansa, Bursa Kent Konseyi Başkanı Mehmet Semih Pala da katıldı.
 

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al