Hayali kusur ameliyat masasına götürüyor?

Bedenlerini sürekli inceleyerek hayali bir kusur bulan ve bu kusurları önce kozmetik yöntemlerle, ardından da estetik ameliyatlarla çözmeye çalışan kişilerde davranış bozukluğu olduğunu belirten Psikiyatri Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Barış Önen Ünsalver, “Estetik takıntısı tedavi edilmesi gereken psikolojik bir hastalıktır” diyor.

Hayali kusur ameliyat masasına götürüyor?

Üsküdar Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Psikiyatri Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Barış Önen Ünsalver, estetik takıntısının tedavi edilmesi gereken psikolojik bir hastalık olduğunu söyledi.

Kendilerine güvenleri yetersiz, dışarıdan onay beklentisi yüksek, mükemmeliyetçi ve narsist kişilerin, bedenlerini sürekli incelediğini, küçük bir kusuru büyüttüğünü ya da olmayan bir kusur bulduğunu söyleyen Ünsalver, bu kişilerin büyük zamanlarını hayali kusurlarını ortadan kaldırmak için harcadığını söyledi.

HAYALİ KUSURLARI TAKINTI HALİNE GETİRİYORLARUzm. Dr. Barış Önen Ünsalver

Bu davranışların altında psikolojik sorunların yattığına dikkat çeken Yrd. Doç. Dr. Ünsalver, “Hayali kusurlarını yok etmek için büyük bir çabaya girişen kişiler, önce basit çözümlerle yola çıkıyor. Kozmetik ürünler ya da küçük cerrahi girişimler kullanıyor. Ancak bir süre sonra bunlar onu tatmin etmiyor.” dedi.

OLMAYAN KUSUR İÇİN ESTETİK AMELİYAT!

Takıntılı kişilerin, bedenlerinin dış görünüşüyle ilgili sürekli bir uyumsuzluk algıladığını ve beden imajlarını bozuk bulduklarını kaydeden Ünsalver, kişinin hayali kusurunu abarttığını ya da olduğundan daha büyük olarak algıladığını söyledi: “Güzellik takıntısı olan kişiler, kendilerini ya sürekli aynanın karşısında bulur ya da aynalardan kaçarlar. Kusur saydıkları durumlarını olduğundan daha kötü algılarlar. Burundaki küçük bir eğrilik onlara göre sanki yüzlerinin tümünü kaplıyor ve herkes sadece bu eğriliği görüyor gibi düşünür ve buna inanırlar. Kendilerine güvenleri yetersiz, dışardan onay beklentisi yüksek, mükemmeliyetçi, narsisistik kişilik yapısına sahip kişilerde estetik ya da  güzellik takıntısı olabilir. Aslında güzellik değişken ve geçici olduğundan ve güzellik takıntısı olan kişinin asıl sorunu psikolojik boşluktur.

AMELİYAT TATMİN ETMEZ

Bu kusuru yok etmek için ameliyat olur ancak sorun aslında içsel yani psikolojik olduğu için yapılan müdahale onu asla tatmin etmez.

Bir estetik operasyondan kısa süre sonra kişi kendisini operasyona iten ana güç olan içsel olumsuz algısının zorlamasıyla kendinde yeni kusurlar bulmaya başlayacaktır. Ayrıca zamanı durdurmak mümkün olmadığından ve her ameliyat aslında birazda deformasyon yaptığından kişi eğer kendini başka şekilde değerli hissetmek için operasyonlar sürüp gidecektir.”

TERK EDİLME KORKUSU ESTETİK TAKINTISINI KÖRÜKLÜYOR

İçsel boşluk yaşayan, kendilerini sevilmeye değer bulmayan ya da eşinin ilgisinin azaldığını düşünen kadınların da estetik takıntısı yaşayabildiğini belirten Yrd.Doç.Dr. Ünsalver, özellikle bu kişilerin, eşinin kendisini terk edeceği korkusu yaşayarak, estetik ameliyatlara razı olduğunu belirtti. Ydr.Doç.Dr. Barış Önen Ünsalver, “Eşinin ilgisinin az olduğunu düşünen kadın her an terk edilebeceği hissiyle, evlilik ilişkisini onarabilmek amacıyla estetik ameliyatlara yeni kabul gören, onaylanan biri olmak amacıyla razı oluyor.” dedi.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Günümüz şartlarında aldatmanın tanımı biraz karıştı. Facebook, internet, sosyal ortamlar ve iş ortamları...
  • Erkekleri Etkilemenin Yolları nelerdir? Erkekler nelerden hoşlanıyor? Erkekler nelerden etkileniyor? İşte kadınlar için 10 adımda erkekleri etkileme
  • Evleneli 8 ay oldu eşimi çok seviyorum ama bizi bize bırakmıyorlar eşimin ailesi tarafından sürekli rahatsızlık hissediyorum neden gelmediniz, kaldını
  • 13 yılık evliyim bayanım eşim çalışmıyor. Ben memurum eşimi sevmiyorum ama dışarıda özlüyorum evde sinir oluyorum 1 oğlum var bosanamam gözüm hep dışa
  • 17 sene evlilikten sonra boşandım. Kocam başka bir kadınla evlendi 4 sene oldu. Şimdi boşanıyorlar 2 çocuğum var yine bana dönmek istiyor. 2. bir şans
  • Sevdiğiniz erkeği gerçekten tanıyor musunuz? Mesela kafasından geçeni hissetmeniz, atacağı adımı tahmin etmeniz mümkün mü?
  • Randevu Al