HAVUZLARA DİKKAT

HAVUZLARA DİKKAT

ANKA

Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Meral Sönmezoğlu, dezenfekte edilmemiş havuzların hastalık yaydığını belirterek, sürekli denetlenen havuzların tercih edilmesi gerektiğini bildirdi.

Sönmezoğlu yaptığı yazılı açıklamada, insanların ortak kullandıkları bir alan olan havuzların hastalık bulaştırmada etkili olabileceklerini kaydetti.

Pek çok kişinin bir arada bulunduğu havuzlarda tüm vücuttaki floraların suya geçtiğini ifade eden Sönmezoğlu, havuza giren kişilerin burun florası, deri üzerindeki bakteriler, genital akıntılar, idrar yolu akıntılarının havuz suyuna karışabildiğine dikkati çekti.
Sönmezoğlu, deri üzerindeki mantarların, çok zararlı bazı bakterilerin ve yaralar üzerindeki bakterilerin havuz suyuna daha kolay bulaştığını vurguladı.

Çocuklar ve hassas cilt yapısı olanlara bu tür bakterilerin daha çabuk zarar verebildiğine işaret eden Sönmezoğlu, bu tür vakaların denizde olmadığını, denizin kendi dezenfeksiyon özelliği olduğunu belirtti.

Meral Sönmezoğlu, denetimin önemine dikkati çekerek, “Dezenfekte edilmemiş havuzlar hastalık yayıyor. Bu nedenle sürekli denetlenen havuzlar tercih edilmeli, aksi halde havuzlardan pek çok hastalık bulaşabilir” uyarısında bulundu.

Sönmezoğlu, Sağlık Bakanlığının, havuz sularının nasıl dezenfekte edilmesi ve klorlanması gerektiği konusunda bir yönetmelik yayımladığını hatırlattı.

Belediyenin önerdiği klor miktarlarıyla havuzun dezenfekte edildiğine dair belgenin tesis girişinde asılı olması gerektiğini kaydeden Sönmezoğlu, bu belgenin yetkiliye sorulabileceğini bildirdi.

Sönmezoğlu, bu yönetmeliğe göre, saça bone takılması, havuza girmeden önce duş alınması ve ayakların dezenfektan sudan geçirilmesi gerektiğini ifade etti.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al