HAVA DURUMU ETKİLİYOR

HAVA DURUMU ETKİLİYOR

DHA

Hava durumu ile suç oranları arasında yakın ilişki var. Sıcak havada suç oranları büyük oranda artırıyor..

 


Uzun süreden bu yana suç ve suçlarla ilgili araştırmalarda bulunan kriminolog Andreas Lohmeyer, suç ve hava durumu arasındaki ilişkinin 1748 yılında ilk kez Fransız Baron Montesquieu tarafından dile getirildiğini hatırlattı. Deutche Welle, bu konuda Hamburg’ta yapılan yeni araştırmanın bu ilişkiyi net olarak gözler önüne serdiğini bildirdi. Hamburg’taki krimiminolog Lohmeyer, hava durumu ile suç arasında ilişki olup olmadığını araştırmak için 2 milyona yakın suç dosyasını incelediklerini, günümüzde hava durumunun polisin çalışmaları sırasında göz önünde bulundurulduğunu, olay yerinde tutulan raporlarda hava durumunun da yer almasının zorunlu olduğunu bildirdi.

SICAKLA BİRLİKTE ŞİDDET SUÇLARI ARTIYOR

Alman uzman Lohmeyer araba hırsızlığı, soygun, zimmete para geçirme gibi suçların sıcaktan çok etkilenmediği halde, cinayet, adam yaralama gibi şiddet içerikli suçların hava durumuyla bağlantılı olduğunu belirterek şöyle dedi:

"Hava ısındıkça daha fazla şiddet ortaya çıkıyor. Bunu net olarak istatistik? bilgilerle ifade etmek mümkün. 1 derece sıcaklık artışında günde 0,7 oranında daha fazla suçla karşılaşıyoruz. Hafta içi - hafta sonu, aydınlık saatlerin oranı gibi faktörler de hesaba katıldığında ortaya çok daha net bir tablo ortaya çıkıyor. Ağustos ayındaki güneşli sıcak 1 günde 82 şiddet olayı yaşanırken, Mart ayında kapalı soğuk bir günde bu rakam 51’e kadar geriliyor. Bu göz ardı edilebilecek bir fark değil. Cinsel ve ahlaki içerikli suçlar, sıcak günlerde tırmanış gösteriyor. Hava ısındıkça kadınlara yönelik bu konudaki tehlike de artıyor."

Lohmeyer, bisiklet hırsızlığı rakamları da havaların ısınmasıyla zirveye çıktığını, "Mart ayında soğuk ve yağmurlu 1 pazar gününde 19 bisiklet çalındığını, Temmuz ayındaki bir salı gününde ise 63 bisiklet hırsızlığı ihbarı yapıldı" dedi. Evlerden yapılan hırsızlıkların hava durumu ile daha karmaşık bir ilişkisi bulunduğu, günler kısaldıkça bu tür suçların arttığı, "Karanlık geçen süredeki 1 saatlik artışın, günde 1 soygun fazlası anlamına geldiğini", hava soğudukça soygun oranlarının düştüğü bildirildi. Uzmanlara göre, her yerin karla kaplı olması halinde günde ortalama 6 soygun ve hırsızlık olayı daha az görülüyor. Araştırma sonuçlarında hırsız ve soyguncuların karanlık ve sıcak havayı sevdiği görüldü.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Randevu Al