HATIRLAMANIN EN İYİ YOLU

HATIRLAMANIN EN İYİ YOLU

AFP

Ezberlenen bir şiiri ya da anıları hatırlamanın en iyi yolunun  şekerleme yapmak olabileceği ortaya çıktı.

 


“Nature Neuroscience” dergisinde yayımlanan  bir araştırma, “ezberlenen bir şiiri ya da anıları hatırlamanın en iyi yolunun  şekerleme yapmak” olabileceğini ortaya koydu.

Daha önce yapılan araştırmalar, beynin hipokampus bölgesinde geçici  olarak saklanan yakın zamana ilişkin anıların, hemen “yerleşmediğini”,  anıların, öğrenmenin üzerinden biraz zaman geçtikten sonra yeniden etkinleştiğini  ve bu durumun anıların kalıcı depolamanın olduğu neokortekse gönderilmesinde  önemli rol oynadığını göstermişti.

Uykunun bu süreçlere etkisi olmadığı fikrinden yola çıkan Almanya'daki  Lübeck Üniversitesi'nden Bjorn Rasch ve ekibi, 24 gönüllüden, üzerinde hayvan ve  araç gereç resimlerinin bulunduğu 15 çift kartı ezberlemelerini istedi. 40 dakika  sonra uyanık kalan katılımcılardan yarısına bazı farkların bulunduğu başka  kartları ezberlemeleri söylendi. Katılımcıların diğer yarısı, farkların bulunduğu  kartları ezberlemeden önce şekerleme yaptı.

İki grubun da ilk kartları hatırlama becerileri ölçüldü. Şekerleme  yapanların kartların ortalama yüzde 85'ini, yapmayanlarınsa yüzde 60'ını  hatırlayabildiği belirlendi.

“Nature Neuroscience” dergisinde yayımlanan araştırmada, “bu durumun,  anıların beynin hipokampus ile neokorteks bölümleri arasında aktarımının, uykunun  ilk dakikalarında başladığını gösterdiği, sadece 40 dakikalık uykudan sonra  anıların büyük kısmının yeni bilgiler alınmasına rağmen beyinde depolandığı”  belirtildi.

Şekerlemenin, yabancı dil öğreniminin yanı sıra travma sonrası stres  bozukluğu rahatsızlığı olan kişilerin anılarına “yeniden biçim vermesi”  açısından da faydalı olabileceğine işaret edildi.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al