HATALAR ŞİDDETİ ARTIRIYOR

HATALAR ŞİDDETİ ARTIRIYOR

DHA

Antalya Tabip Odası Başkanı, hekimlere yönelik ‘şiddet’ olaylarının son birkaç yıldır arttığına dikkati çekti.

 


Hekimlerle vatandaşı karşı karşıya getiren nedenlerin en başında sağlık sisteminde yaşanan sıkıntıların geldiğini belirten Arif Bulut, özellikle son iki yıldır hekimlere uygulanan ‘şiddet’ olaylarının kendilerini son derece üzdüğünü söyledi. Bulut, “Hekimlerle vatandaşı karşı karşıya getiren nedenlerin en başında sağlık sisteminde yaşanan sıkıntılar geliyor.

Bir diğer etken olarak da 1980'li yıllardan itibaren değişmeye başlayan sosyal yapı gösterilebilir. Toplum değişmeye, insanların beklentileri artmaya başladı. Hayatla mücadele eden halk, sağlığıyla ilgili problemde normal zamandan daha büyük tepki veriyor. Haliyle bu durumdan hekimler nasibini alıyor” diye konuştu.

Arif Bulut, hekim ve halk arasındaki bu çatışma ortamının hekimin tababet sanatını doğru şekilde uygulayamamasına, hastanın da hak ettiği hizmeti alamamasına yol açtığını belirtti. Hekimlerin teknik eksikliği olabileceği gibi hastanelerin de eksikleri olabileceğinin unutulmaması gerektiğine dikkat çeken Arif Bulut, “Aslında halkla hekimler arasında bir problem yok. Sistemdeki aksamalar ne kadar artarsa, şiddet olayları da o oranda artıyor. Aksamalar, ne kadar sistematize edilirse çatışma ortamı azalacaktır” dedi.

UCUZ ÜRÜN RİSK TAŞIYOR

Çin ve Hindistan’dan çok miktarda sağlık ürününün Türkiye’ye girerek kullanıldığını, ne olduğu bilinmeyen bu ürünlerin çıkarabileceği sorunlardan hekimlerin sorumlu tutulduğunun altını çizen Arif Bulut, şöyle devam etti:

“Kamu, ihalelerde en ucuz fiyatı veren firmadan ürün alıyor. Bu yüzden Çin ve Hindistan’dan giren çok miktarda sağlık ürünü var. Ne olduğu tam olarak bilinmiyor. Ancak bunu alıyoruz, hastaya kullanıyoruz. Ölüm öncesi yaşama şansı olan kişilerin o malzeme kullanıldığı için hayatlarını kaybedeceği bilinmeli. Demek ki hekimi değil, sistemi sorgulamak gerekir.”

Bulut, hekimlerin teknik eksikliği olabileceği gibi hastanelerin de eksiklerinin olabileceğinin unutulmaması gerektiğine dikkat çekti.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Randevu Al