Deprem Travma Psikolojisi

HASTALIKLARA KARŞI GREYFURT

HASTALIKLARA KARŞI GREYFURT

Formsante

Sağlıklı yaşam için önemli bir besin kaynağı olan pembe greyfurdun faydaları saymakla bitmiyor.

 


Kanser başta olmak üzere birçok hastalığa karşı silah olarak görülen ve sağlıklı yaşam için önemli bir besin kaynağı olan pembe greyfurdun faydaları saymakla bitmiyor. Uzman Diyetisyen M. Turgay Köse, pembe greyfurdun besin değerlerini ve faydalarını anlattı.

PEMBE GREYFURT


Beslenme alışkanlıkları kalp - damar hastalıkları, hipertansiyon, diyabet, kanser gibi pek çok hastalıkta önemli rol oynamaktadır. Yüksek oranda sebze ve meyve tüketimi birçok kronik hastalıktan korunmada etkili olmaktadır.

Sebze ve meyve tüketimi ile kalp - damar hastalıkları, bazı kanser türleri, inme, diyabet, alzheimer hastalığı, katarakt ve yaşla ilintili fonksiyonel kayıp riskinin azalması arasında kuvvetli bir ilişki vardır. Bu etkilerin sebze ve meyvelerin içerdiği diyet posası, folat, potasyum ve Beta - karoten, C vitamini, E vitamini gibi antioksidan etkinlik gösteren biyoaktif fitokimyasal bileşenlerden kaynaklandığı vurgulanmaktadır.

Bu meyvelerden ülkemizde özellikle kış mevsiminde vücut direncini artırması adına sıklıkla tüketilen greyfurdun beyaz (aslında sarı), pembe ve kırmızı çeşitleri vardır. Bu üç çeşidin hepsi de yapı ve tat bakımından aynıdır. Çekirdekli olan türler greyfurt suyu yapımında kullanılır. En ünlü çekirdeksiz pembe greyfurt türleri ise Pink Seedles ve Ruby Red Seedless’dir. Birkaç tane de yeni pembe tür Mersin ve Antalya’da üretilmektedir. Bunlara örnek Ruby Red’den üç kez daha kırmızı ve çekirdeksiz olan Star Ruby'dir.

PEMBE GREYFURT KANSERE KARŞI ETKİLİ


Greyfurt birçok önemli besin öğesi içermektedir; az miktarda pektin, kolesterol düzeylerini düşürmeye yarayan çözünebilir lif ve tansiyonu dengelemeye yardımcı potasyum gibi. Greyfurt aynı zamanda ciddi bir C vitamini kaynağıdır. 100 gramı yaklaşık 45 mg C vitamini içerir.

Pembe etli çeşitleri, beyaz greyfurdun aksine kanser önleyici özelliği bulunan bir antioksidan olan Beta
- karoten içerir. Pembe greyfurt içinde bulunan bir diğer fitokimyasal ise likopendir ki, belli bazı kanser türlerine iyi gelmektedir. Ferahlatan ekşiliği, sululuğu ve düşük enerji içeriği ile birlikte bu doğal özellikleri, greyfurdu popüler bir salata ve kahvaltı malzemesi yapmıştır. Özellikle pembe greyfurdun ciltteki sivilce ve siyah noktalara karşı etkinliği bu meyvenin kozmetik sektöründe de kullanımını gündeme getirmiştir.

İLAÇ KULLANANLAR DİKKAT!

Ancak yapılan araştırmalar greyfurt suyunun bazı ilaçların etkilerini artırdığı ve o nedenle ölümle sonuçlanabilecek zararlı yan etkiler ortaya çıkardığını gösterdi. İlaçlar bağırsaklarda ve karaciğerde bulunan bir enzimle parçalanarak vücudumuzdan atılmaktadırlar. Bu enzimin ince bağırsaklarda bulunan bir türü greyfurt suyu içince yok olmakta ve bu nedenle de ilacın parçalanması geciktiğinden kanda birikmektedir. Bunun sonucunda ilaç zehirlenmesine neden olabilmektedir. O yüzden ilaç kullanan kişilerin greyfurt suyu içmemeleri önerilmektedir.

GREYFURT ZAYIFLATIYOR MU?


Bir dönem greyfurt suyunun sabah boş mide ile içilmesinin yağ yakıcı, kilo verdirici etkilerinden bahsedilir idi. Zamanla bu durumun da bilimle yakından uzaktan ilişkisi olmadığı anlaşıldı. Bu açıdan da zayıflamak isteyenlerin bu tarz yöntemlere başvurmaması önerilmektedir.
100 gr Pembe Greyfurdun İçermiş Olduğu Besin Öğeleri
Enerji: 37 kkal.
Toplam Yağ: 0,1 g
Lif: 1,4 g
Protein: 1 g
Karbonhidrat: 9 g
Kolesterol: 0 mg
Sodyum: 0 mg
Vitamin C: 46 mg

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al