HASTALIKLAR ÖNLENEBİLECEK

HASTALIKLAR ÖNLENEBİLECEK

DHA

Bilim adamları açıkladı: Artık genetik hastalıkların nesiller boyu taşınması önlenebilecek.

 


Avrupa Üreme ve Embriyoloji Derneği’nin (ESHRE) 2012 yılında gerçekleşecek olan yıllık kongresi için İstanbul şehrini seçtiği İsveç’in Stocholm kentindeki 27. Kongresi’nde önemli açıklamalar yapıldı.
Türkiye’den Prof. Dr. Timur Gürgan’ın da katıldığı konferans ile ilgili değerlendirmelerde bulunan bilim adamları bu buluşma ile bilim adamlarının fikir ve tecrübe paylaşımına girdiğini, bunun da ülkelerdeki çalışmalara katkı sağladığını söyledi.

Hollandalı, ödüllü Genetik Bilim Adamı Prof Dr. Joseph Geraedts konferansla ilgili olarak, "İki çeşit yeni gelişme var. Biri genetik hastalıkları daha fazla teşhis edebiliyoruz. Böylece çok daha fazla hastalığı teşhis edebiliyoruz. Ikincisi, daha fazla implant yapilabilecek ve gebeliği sağlayabilecek embriyoyu teşhis edebiliyoruz.

Bu gelişmeler bu konferansta ele alınıyor. Tabii şu anda çalışmalar sürüyor ama her yıl yeni gelişmelerle bu konuda ilerleme sağlanıyor. Artık genetik hastalıkların nesiller boyu taşınması önlenebilecek. Yüzlerce genetik hastalik teşhis edilebiliyor, örneğin hemoglobin, genetik kanser, Huntington hastalığı gibi. Sorun şu ki, teshisettiginiz her hastalik (doğuştan gelen), aynı zamanda implant yapılmamış embriyo hücrelerinde da teşhis edilebiliyor fakat çok zaman ve aracınız yok" dedi.

Geraedts konferansın önümüzdeki yıl İstanbul’da yapılacak olmasının önemli olduğunu söyleyerek, "Türkiye gerçekten Avrupa’ya ait. Bu da bir Avrupa kurumu. Bölgedeki bir çok ülke bu konferansa katılacak. Türkiye özellikle bilim alanında hızla ilerliyor. Gelişmeler bizim için çok önemli" diye konuştu.

Çinli konuşmacı Prof. Dr. Jie Qiao ise insan üremesi konusunda hızla yol alındığını söyleyerek, "ESHRE toplantısı bu yüzden çok önemli. Tüm dünyada kısırlık oranı ne yazık ki artıyor, daha çok insan bu konuda ihtiyaç duyuyor. Çevre koşulları, yaşam tarzlarındaki değişiklikler, yaş gibi faktörler kısırlığın artmasında önemli bir etken" dedi.

AVRUPA İNSAN ÜREME VE EMBRİYOLOJİ DERNEĞİ HAKKINDA

Avrupa İnsan Üreme ve Embriyoloji Derneği (ESHRE), 1985 yılında üreme tıbbı ve bilimi alanındaki çalışmaları ve araştırmaları teşvik etmek amacıyla kuruldu. Kuruluşunun ardından, Cambridge’den Profesör Robert Edwards ve Paris’ten Dr. Jean Cohen olmak üzere, dünyanın iki ünlü öncüsü ve üreme tıbbı alanındaki diğer saygın Avrupalı meslektaşlar arasında görüşmeler sağlandı.

Türkiye’nin ESHRE’de yüz üzerinde üyesi bulunuyor. 2007 yılında ise Prof. Dr. Timur Gürgan üreme tıbbı alanında dünyadaki en saygın ve önemli kuruluşlardan biri sayılan ESHRE (European Society of Human Reproduction and Embryology) yönetim kuruluna seçildi. Prof. Dr. Timur Gürgan derneğin yönetim kurulu üyeliğine seçilen ilk Türk doktordur. Prof.Dr. Gürgan bu önemli derneğin çeşitli kademelerinde görevini sürdürüyor. Gürgan 2012’de İstanbul ESHRE kongresinin başkanlığını yapacak.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Bebeklerin geçiş dönemlerinde, babaların rolü nedir? Nasıl bir baba olmalı? Yoksa sizin bebeğinizde babasına çok mu düşkün?
  • Eşinizin veya sevgilinizin arkasından ne kadar yas tutabilirsiniz? NPİSTANBUL Beyin Hastanesi'nden Doç. Dr. Gökben Hızlı Sayar anlattı...
  • Lösemi ile mücadelede ailenin tutumları tedavi sürecinde çok etkili.
  • Aşk herkese göre değişen kavram; kimine göre süresi, kimine göre şekli önemli. `Aşk olmazsa meşk olsun` diyen de var, aşkın platoniğini seçen de.
  • Okyanusta karaya en uzak nokta Nemo Noktası olarak biliniyor.
  • Sadece yaşanan psikolojik durum değil, kalp, şeker gibi hastalıklarda panik nöbeti geçirtebilir. Panik nöbetin başka nedenleri de var...
  • Randevu Al