HASTALIKLAR GENLERDEN

REUTERS

Bilim adamları hastalıklara açık olmanın genlerdeki değişimle bağlantılı olabileceğini açıkladı.

 


Bilim adamları, sonuçları "New England Journal of Medicine" adlı tıp  dergisinde yayımlanan araştırmada, verem ve sıtma gibi enfeksiyon hastalıklarının  bir genin değişimiyle ilgili olabileceğini belirledi.

Araştırmacılar, 5 yıl boyunca Malavi, Kenya, Vietnam, Hong Kong ve  Gambiya'daki kliniklerde, 8 binden fazla kişinin genlerini inceledi.

Bağışıklık sisteminin hastalıklarla mücadele etmesinde önemli rol oynayan  bir proteinin üretilmesinden sorumlu CISH genindeki 5 değişimi belirleyen bilim  adamları, bu gendeki tek bir değişimin (mutasyon), kişinin hastalıklara açık olma  riskini yüzde 18 artırdığını gördü.

Araştırma sonuçlarının, yeni tedavi yöntemleri ve daha etkili aşıların  geliştirilmesi için, bağışıklık sisteminin daha iyi anlaşılmasının yolunu  açabileceği vurgulandı.
 

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Randevu Al