HASTALIK UYARISI

HASTALIK UYARISI

DHA

Kurban Bayramı'nda kaçak yollarla Türkiye'ye sokulacak koyunlar konusunda hastalık riskine karşı uyarılar…

İzmir İl Genel Meclisi Tarım ve Hayvancılık Komisyonu üyesi, aynı zamanda İzmir Veteriner Hekimler Odası Genel Sekreteri Hidayet Petin, Kurban Bayramı'nda kaçak yollarla Türkiye'ye sokulacak koyunlar konusunda hastalık riskine karşı uyarılarda bulundu.

Petin, İzmir ve çevresinde son 30 yıl görülmediği halde ancak son 3 yılda giderek artan ‘çiçek' ve ‘mavi dil' hastağına dikkat çekti. Kurban bayramının yaklaştığını hatırlatan Petin, Ortadoğu ülkelerindeki koyunlarının kaçak yolla ülkemize getirilmesinin önüne geçilmesini isteyerek şöyle dedi:

"Kaçak sokulacak koyunlarla beraberinde yurdumuza girecek hastalıkları bayramda kim nasıl denetleyecek? Kurban kesim yerlerinde, hayvan pazarlarında Tarım ve Köyişleri Bakanlığı nasıl önlem alacak? İthalat daima en kolay yoldur. Kaçakçılığın koyun eti sorumuzu çözeceği düşüncesi son derece riskli ve yanlıştır."

İzmir Veteriner Hekimler Odası Genel Sekreteri Hidayet Petin, 1980'li yıllara kadar Türkiye'de kişi başına 1 koyun düştüğünü, ancak 2009 yılında bu rakamın 3 kişiye 1 koyuna indiğini belirterek, şöyle devam etti:

"Ortadoğu'ya koyun satarken şimdi aynı yerlerden koyun satın alma durumundayız. 1980'lerden sonra bu inişin sebepleri arasında terör olayları en önemli rolü oynamaktadır. Ancak devamlı değiştirilen tarım poltikaları, tutarsız uygulamalar, desteklerin yetersizliği, tüm bu iniş çıkışlar, yetiştiriciyi perişan durumda bırakmıştır. 2008 yılında kilosu 7 TL olan kuzu eti fiyatı bugün 17 TL düzeyine gelmiştir. Perakende satış fiatı ise 25-30 TL'ye dayanmıştır. Tüketici artan ekonomik sıkıntılar, yükselen fiyatlar nedeniyle kuzu eti alamaz durumdadır."

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al