HASTALIK KALKANI MEYVELER!

HASTALIK KALKANI MEYVELER!

Milliyet

Grip ve nezle yakamızdan düşmüyor. Bağışıklılık sisteminizi güçlü tutmak için vitamin kaynağı meyveler tüketin.

 


Elma: İçeriğindeki C ve E gibi antioksidan vitaminlerle bağışıklılık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı vücut direncini artırır. Lif ve flavanoidlerse sağlığın devamlılığı konusunda elmayı ‘yıldız’ yapar. Elmadaki çözünen ve çözünmeyen lifler, toksik maddelerin dışkıyla atılmasını sağlayarak kansere karşı koruyucu etki gösterir. Çalışmalara  göre günde iki adet orta büyüklükte elma yemek,  kolesterol seviyesini yüzde 16 oranında düşürüyor.

Armut: Fosfor ve B vitamini desteğiyle zihinsel yorgunluğu giderir. Çözünür lif sayesinde kolesterol seviyesini dengeler ve çözünmeyen lif, bağırsakların düzgün çalışmasını sağlar. C vitamini ve bakır içeriği oldukça yüksektir. Her iki besin öğesinin de antioksidan etkisi olup vücudu serbest radikallere karşı korur. Kolon kanseri riskini azaltır.

Kivi: 100 gramında ortalama 100-400 mg. C vitamini bulunur. A, B ve E vitamini, bakır, fosfor bakımından zengindir. Magnezyum, potasyum miktarının yüksek ve sodyum miktarının düşük olmasıyla önem taşır. Kanser oluşumunu önlediği, kanı sulandırarak kalp ve damar hastalıklarına iyi geldiği, kabızlığı önlediği bilimsel olarak saptanmıştır.

Nar: Antioksidan kapasitesi oldukça zengin olan  nar önemli miktarda potasyum, lif, A ve B vitaminiyle  niasin içerir. Bağışıklık sistemini güçlendirir, gribe karşı koruyucudur. İçeriğinde bulunan besin öğeleriyle kolesterolü düşürür, kalp sağlığını korur ve kansere karşı koruyucu etki yaratır. 100 ml. nar suyu; 100 ml. kırmızı şaraba veya yeşil çaya göre 2-3 kat daha fazla antioksidan   içerir. Narın aynı zamanda kan yapıcı, idrar söktürücü, enerji verici ve tansiyon düşürücü etkisi de var.

Portakal: İçerdiği zengin C vitaminiyle hastalıklara karşı vücudun savunma mekanizmasını kuvvetlendirir. Portakal; B vitamini, kalsiyum, magnezyum içerir. Yüksek potasyum içeriğiyle tansiyonun dengelenmesine yardımcı olur. Damarları güçlendirerek kalbin zarar görmesini engeller. Kanın pıhtılaşmasını, mide ve pankreas  kanserine karşı korur, yaraların daha çabuk iyileşmesini     sağlar. Portakalda bulunan en önemli flavon ‘herperidin’ kandaki kolesterol seviyesini azaltır.

 KARIŞIK SEBZE-MEYVE SULARI


İçerdikleri vitamin ve antioksidanlarla bağışıklık  sistemini güçlendirirler. 

* Yarım kivi, yarım nar ve 1 adet portakal  sıkılıp içilebilir.

* Yarım kilo ıspanak, 2 adet kırmızıbiber, 1 elma   veya yarım nar, 1 pancar, 1 limon sıkılıp içilebilir.

* 1 orta boy salatalık, yarım kivi, 1 domates   sıkılıp içilebilir.

* 1 adet havuç, 1 adet elma, 1 adet limon suyu, 1 dilim taze zencefil, yarım portakal sıkılıp içilebilir.

SICAK İÇECEKLER


*Fincanda sıcak su içine 1 dal tarçın, 1 adet karanfil  ve 1 tek nane yaprağı eklenip tüketilebilir.

*1.5 litre su, 1 demet maydanoz, 1 dal kabuklu tarçın,  1 tatlı kaşığı toz zencefil veya ceviz büyüklüğünde taze zencefil (rendelenmiş), 1 yeşil elma (kabuklu olarak dörde bölünmeli), 1 tatlı kaşığı tane karabiber kaynatılır.

Süzüldükten sonra içine limon suyu, 6-7 adet taze nane yaprağı ve   1 tatlı kaşığı bal eklenmelidir. Gün boyu içilebilir.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al