HASTALIĞI KÖPEK BELİRLİYOR

HASTALIĞI KÖPEK BELİRLİYOR

AFP

Hollanda'daki bir hastane Clostridium Difficile adlı bakteriyi hızlı teşhis edebilmek için köpekten yardım alıyor.

 


Hollanda'daki Amsterdam Vrije Üniversitesi Akademi Hastanesi, Clostridium Difficile adlı bakteriyi daha hızlı teşhis edebilmek için eğitimli bir köpekten yardım almaya başladı.

Cliff ismi verilen iki yaşındaki köpeğin, bulaşıcı bakteriyi koku yardımıyla daha çabuk teşhis ettiği ileri sürüldü.

Hastaneden yapılan açıklamada, dünyada ilk kez kullanılan bu yöntemden çarpıcı sonuçlar elde edildiği belirtilerek, eğitimli köpeğin hastaları teşhis etmede yüzde 90 oranında başarı sağladığı vurgulandı.

Köpeğin ayrıca, iki kez laboratuvarda negatif netice alınmasına rağmen hastalarda bakteri bulduğuna yer verildi.

Hastanenin dahiliye uzmanı Marije Bomers, "Cliff'in, laboratuvardan daha hızlı çalıştığını" kaydetti. Köpekten yardım alma fikri hastanede görevli bir iç hastalıkları profesörüne ait.

Söz konusu bakteriyi taşıyan hastalarda koku oluştuğunu gözlemleyen doktorlar, bu kokunun köpekler tarafından daha kolay ve ileri derecede tespit edilebileceğini düşünüp, bir köpeğin eğitilmesine karar vermişler.

Bir dahiliyeci ve bir de köpek eğitimi uzmanından oluşan iki kişilik ekip, bu düşünceden hareketle Cliff adlı iki yaşındaki köpeği aylarca eğitime tabi tutmuşlar.

Hastane yetkilileri, şimdilik sadece kendi hastanelerinde görev yapan köpeğin, ilerleyen aylarda başka taliplilerinin de olabileceğini bildirdiler. Yetkililer, başka hastaneler ile yaşlı bakım evlerinden talep gelebileceğini kaydettiler.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al