Hastalara şifa ararken

Sağlık Bakanlığı hastanelerine sempatik bakış açısı kazandıracak yazılar asılacak, hastalarla bire bir iletişim kuran personelin giysilerinde ise “Sizin için varız”, “Yalnız değilsiniz”, “Bana sorabilirsiniz” gibi ifadeler bulunacak.

Hastalara şifa ararken

Sağlık Bakanlığı hastanelerine sempatik bakış açısı kazandıracak yazılar asılacak, hastalarla bire bir iletişim kuran personelin giysilerinde ise “Sizin için varız”, “Yalnız değilsiniz”,  “Bana sorabilirsiniz” gibi ifadeler bulunacak.

Sağlık Bakanlığı Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu Başkan Yardımcısı Ahmet Çakır, hastanelerdeki yeni uygulamaları genelgeyle duyurdu. Hizmet kalitesinin iyileştirilmesi, olumsuz duyguların ve psikolojik gerginliğin azaltılarak sağlıklı ilişkiler kurulabilmesi ve aidiyet duygusunun geliştirilebilmesi amacıyla acil servis, hastane, poliklinik ve klinik girişleri,  kayıt-kabul, karşılama-yönlendirme birimlerine kolayca okunabilen yazılar  asılacak.

“BİZİM İÇİN DEĞERLİSİNİZ”

Asılacak yazılar, birimlerde verilen hizmete uygun olacak. Hastane giriş çıkışları, karşılama-yönlendirme, kayıt-kabul birimlerine  “Hoş geldiniz misafirimizsiniz”, “Hizmete ulaşmanızı kolaylaştıralım”,  “Bizim için değerlisiniz”, “Sizin için buradayız”, “Sizin için varız”,  “Sağlığınız için doğru yerdesiniz”, “Geçmiş olsun şifa dileklerimizle”,  acillere “Hayat kurtarmak için buradayız”, hasta hakları ve sosyal hizmet  birimine “Yalnız değilsiniz”, “Güveniniz bize güç verir”, poliklinikler ve  koridorlara “Emin ellerdesiniz”, giriş ve koridorlara “Sağlık çalışanları  sizin dostunuzdur” yazıları asılabilecek.

GİYSİLER İLETİŞİMİ KOLAYLAŞTIRACAK

Karşılama-yönlendirme, bilgi işlem, kayıt-kabul, temizlik, yemekhane ve kat sekreteri personelinin giysilerinin ön veya arkalarına da iletişimi kolaylaştıracak, personelde aidiyet ve sorumluluk duygusu oluşturacak ifadeler bulunacak. Bu yazılar, “Bana sorabilirsiniz”, “Sizin için buradayız”, “Size nasıl yardımcı olabilirim”, “Sizi dinliyoruz”, “Sizin için varız”, “Yalnız değilsiniz” şeklinde olabilecek.

HASTALARA “YÜKSEK”TEN BAKILMAYACAK

Sağlık Bakanı Recep Akdağ'ın talimatıyla karşılama–yönlendirme,  halkla ilişkiler, danışma, kayıt-kabul, numune kabul, tetkik, rapor, sonuç alma ile sekretaryalarda hastalarla çalışanlar arasında iletişimi engelleyen yüksek banko, camekan, pencere ve bariyer gibi düzenlemeler kaldırılacak. Buralarda hastalarla yakınlarının oturarak rahatça hizmet alabilecekleri uygun yükseklikte hizmet alanları oluşturulacak. Bakanlık, bu düzenlemelerin yapılması için hastanelere 15 Ekim tarihine kadar süre tanıdı. Bu düzenlemeleri verilen tarihe kadar yapamayan hastane yönetimleri gerekçelerini bakanlığa bildirecek. A.A

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Randevu Al