Hastalara hakkınızı arayın uyarısı

Prof. Dr. Nevzat Tarhan, hastaların haklarını kesinlikle araması gerektiği uyarısında bulundu.

Hastalara hakkınızı arayın uyarısı

Prof. Dr. Nevzat Tarhan, hastaların haklarını kesinlikle araması gerektiği uyarısında bulundu.

tarhan_canbolatHer meslekte olduğu gibi hekimlikte de mesleki düşünce bozukluğuna sahip kişilerin söz konusu olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Nevzat Tarhan, böyle durumlarda hastaların haklarını kesinlikle araması gerektiği uyarısında bulundu. Ülke Tv’de yayınlanan Uğur Canbolat’ın hazırlayıp sunduğu “İyi Bak Kendine” programına konuk olan Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan hasta hekim ilişkilerine ilişkin çok önemli değerlendirmelerde bulundu. Her alanda olduğu gibi sağlık alanında da birtakım yanlış uygulamaların olduğuna dikkat çeken Rektör Tarhan kimi hekimlerin kendini yanlış yapmaz olarak gördüğünü söyledi. Tarhan Canbolat’a yaptığı değerlendirmede: “Her meslekte olduğu gibi yanlış uygulamalar hekimlikte de var. Genelleme yapmamak gerekir. Şöyle bir yaklaşım da var. Kişiler hekimlere tanrısallık statüsü veriyor, onları kutsallaştırıyor. Geleneksel bu yaklaşım çok yanlış. Bazen hekimler bunu kendilerinde de görüyor. Her şeyi bildiğini düşünüyor.

MESLEKİ DÜŞÜNCE BOZUKLUĞU

Hastaya bir bakıma anlamaz tarzında yaklaşımda bulunuyor hekim. Bu yaklaşıma Mesleki düşünce bozukluğu deniyor. Hekim kendini böyle görüyorsa o hekim sorunludur. Bunun etik olarak sorgulanması gerekir ve hasta böyle durumda hakkını kesinlikle aramalı. Şöyle bir durum da var. Hekim belki o an çok yoğun bekli başka sebepleri vardır ya da o gün 50 hasta bakmış olabilir. Ancak hekimin de konuyu kavramadan, anlamadan müdahale etmemesi gerekir. Hekim hastanın gördüğü tedaviyi değiştiriyorsa hasta hangi bilimsel gerekçeyle bunu yapıyorsunuz şeklinde soruyu hekime yöneltmesi gerekir. Bunu sorabilmeli danışan. Eğer hakkını aramazsa kimse al bu da senin hakkın demez.!” Dedi.. Şaban Özdemir (NPGRUP)
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Bebeklerin geçiş dönemlerinde, babaların rolü nedir? Nasıl bir baba olmalı? Yoksa sizin bebeğinizde babasına çok mu düşkün?
  • Eşinizin veya sevgilinizin arkasından ne kadar yas tutabilirsiniz? NPİSTANBUL Beyin Hastanesi'nden Doç. Dr. Gökben Hızlı Sayar anlattı...
  • Lösemi ile mücadelede ailenin tutumları tedavi sürecinde çok etkili.
  • Aşk herkese göre değişen kavram; kimine göre süresi, kimine göre şekli önemli. `Aşk olmazsa meşk olsun` diyen de var, aşkın platoniğini seçen de.
  • Okyanusta karaya en uzak nokta Nemo Noktası olarak biliniyor.
  • Sadece yaşanan psikolojik durum değil, kalp, şeker gibi hastalıklarda panik nöbeti geçirtebilir. Panik nöbetin başka nedenleri de var...
  • Randevu Al