Hastalar hipertansiyonun farkında değil

Dikkat! Yüksek tansiyon hastası olabilirsiniz. Yüksek tansiyonu bulunanların yüzde 60'ı hastalığının farkında değil.

Hastalar hipertansiyonun farkında değil

Dikkat! Yüksek tansiyon hastası olabilirsiniz. Yüksek tansiyonu bulunanların yüzde 60'ı hastalığının farkında değil.

tansiyonErciyes Üniversitesi (ERÜ) Tıp Fakültesi Nefroloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Oktay Oymak, "Yüksek tansiyonu bulunanların yüzde 60'ı hastalığının farkında değil. Farkında olanların da sadece yüzde 25'inin doktora düzenli gelmesine rağmen kan basıncı kontrol altında bulunuyor" dedi. Oymak, ERÜ Tıp Fakültesi Semiha Kibar Organ Nakli ve Diyaliz Hastanesindeki Hipertansiyon Polikliniği ve Ayakta Tedavi Ünitesi'nin açılış töreninde, yaptığı konuşmada, Türkiye'de erkek erişkinlerin yüzde 31'inin, kadın erişkinlerin de yüzde 34'ünün hipertansiyon hastası olduğunu söyledi. Yüksek tansiyonu bulunanların yüzde 60'ının hastalığının farkında olmadığını ifade eden Oymak, "Farkında olanların da sadece yüzde 25'inin doktora düzenli gelmesine rağmen kan basıncı kontrol altında bulunuyor. Bu üniteyi kurmaktaki amacımız, hem farkındalığı artırmak hem de takip ve tedavileri bekletmeden ve zamanında yapmak. Türkiye ve Kayseri için hayırlı bir iş yaptığımıza inanıyorum" dedi. Oymak, Türkiye'de pek çok üniversitede hipertansiyon polikliniği bulunduğunu belirterek, önemli olanın bu tür hastaları zamanında fark ederek tedavi edebilmek olduğunu kaydetti. Sağlık Bakanlığının son birkaç yıldır konuyla son derece yakından ilgilendiğini vurgulayan Oymak, şöyle devam etti: "Çünkü pahalı bir hastalık. Özellikle felç olduğu zaman hastaların masrafları çok artıyor. Ekmekte tuzun kısıtlanması gibi hipertansiyonla, diyabetle, obiziteyle savaşta ülke çapında kampanyalar var. Bunlar çok büyük toplumsal sağlık problemleri. Bizim bu ünitemizin de halkımızın daha sağlıklı olmasına katkısı olacaktır diye düşünüyorum." Konuşmaların ardından Rektör Prof. Dr. Fahrettin Keleştemur, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Muhammet Güven ve Hastaneler Başhekimi Prof. Dr. Kudret Doğru kurdeleyi keserek, hipertansiyon polikliniği ve ayakta tedavi ünitesinin açılışını yaptı. A.A
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “21. yüzyıl becerileri liderlik kavramını değiştirdi. Bu çağ, bireysel dehanın çağı değil, takımsal dehanın çağı" dedi.
  • Televizyon kanallarının gündüz kuşaklarında yer alan programlar ya da gerçek hayattan esinlenilerek senaryolaştırılan diziler ilgiyle izleniyor.
  • İntihar düşüncesi umutsuzluk ve acı ile ilgilidir. İntihar işaretleri doğru okunmalı!
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “Psikiyatik hastalıklardain-silico modelleme kullanılacak” dedi.
  • Bir çok insan, hayatında mutlu olmak ister. Mutluluğu yakalayabilmek için de çeşit çeşit şeyler yapar. Peki, bu mutluluklardan hangisi gerçek?
  • Lenfoma nedir? Lenfoma Kanseri nedir? Lenfoma Kanseri belirtileri nelerdir? Lenf bezleri nasıl çalışır? Herhangi bir enfeksiyon olmaksızın boyun, kol
  • Randevu Al