HASTA HÜCRELER YOK OLACAK

HASTA HÜCRELER YOK OLACAK

AFP

Avustralyalı ve İngiliz bilim adamlarının yaptığı araştırmada, hasta hücreleri öldürebilen bir protein  bulundu.

 


Avustralyalı ve İngiliz bilim adamlarının yaptığı araştırma, “perforin”  adlı proteinin anormal hücreleri hedef aldığını ve öldürücü enzimlerin geçişini  sağlamak için hücre zarında boşluk yarattığını gösterdi.

Araştırmacılar, 10 yıl süren araştırma sonunda perforinin "vücudun  temizlik silahı" olduğunu, bu protein olmadan bağışıklık sisteminin bu hücreleri  temizleyemeyeceğini saptadı.

Özel mikroskoplarla perforinin yapısı ve işlevini inceleme imkanı bulan  bilim adamları, fareler üzerinde yapılan araştırmada, bu proteinin eksikliği ile  lösemi ve kötü huylu hücrelerin artması arasında bağlantı olduğunu gördü.

Perforinin yapısının listeriya ya da şarbon hastalığına neden olan  bakterilerin zehrine benzer olduğunu da tespit eden bilim adamları, vücudun  hastalıklardan "ders çıkararak" savunma taktikleri geliştiriyor olabileceğine  dikkati çekti.

Bir sonraki adımda proteinin işlevinin artık bilinmesi sayesinde bilim  adamları, perforinin kanser, sıtma ve şeker hastalığıyla mücadele için nasıl  kullanılacağını araştıracak.

 

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Randevu Al