HASTA HÜCRELER YOK OLACAK

HASTA HÜCRELER YOK OLACAK

AFP

Avustralyalı ve İngiliz bilim adamlarının yaptığı araştırmada, hasta hücreleri öldürebilen bir protein  bulundu.

 


Avustralyalı ve İngiliz bilim adamlarının yaptığı araştırma, “perforin”  adlı proteinin anormal hücreleri hedef aldığını ve öldürücü enzimlerin geçişini  sağlamak için hücre zarında boşluk yarattığını gösterdi.

Araştırmacılar, 10 yıl süren araştırma sonunda perforinin "vücudun  temizlik silahı" olduğunu, bu protein olmadan bağışıklık sisteminin bu hücreleri  temizleyemeyeceğini saptadı.

Özel mikroskoplarla perforinin yapısı ve işlevini inceleme imkanı bulan  bilim adamları, fareler üzerinde yapılan araştırmada, bu proteinin eksikliği ile  lösemi ve kötü huylu hücrelerin artması arasında bağlantı olduğunu gördü.

Perforinin yapısının listeriya ya da şarbon hastalığına neden olan  bakterilerin zehrine benzer olduğunu da tespit eden bilim adamları, vücudun  hastalıklardan "ders çıkararak" savunma taktikleri geliştiriyor olabileceğine  dikkati çekti.

Bir sonraki adımda proteinin işlevinin artık bilinmesi sayesinde bilim  adamları, perforinin kanser, sıtma ve şeker hastalığıyla mücadele için nasıl  kullanılacağını araştıracak.

 

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al