Hasta çocukların gönüllü öğretmeni

48 yaşındaki Fatma Kılıç, şimdi de diğer servislerde uzun süreli yatan çocukların eğitimlerinden geri kalmamaları için eğitim sınıfı oluşturulmasını sağladı.

Hasta çocukların gönüllü öğretmeni

48 yaşındaki Fatma Kılıç, şimdi de diğer servislerde uzun süreli yatan çocukların eğitimlerinden geri kalmamaları için eğitim sınıfı oluşturulmasını sağladı.

hasta_ogretmenZonguldak'ta, emekli olduktan sonra Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ) Uygulama ve Araştırma Hastanesi Çocuk Onkolojisi Servisi’nde kanserli çocuklara gönüllü öğretmenlik yapmaya başlayan 48 yaşındaki Fatma Kılıç, şimdi de diğer servislerde uzun süreli yatan çocukların eğitimlerinden geri kalmamaları için eğitim sınıfı oluşturulmasını sağladı. ÇOCUK GELİŞİMİ HAKKINDA HER ŞEY Kozlu Beldesi’ndeki Atilla İlkokulu’ndan 2.5 yıl önce emekliye ayrılan 27 yıllık eğitimci Fatma Kılıç, 20 yıl önce lösemiye yakalanıp hastalığı yenen bir öğrencisi, 4.5 yıl önce de aynı şekilde lösemi olan eniştesi Osman Gümeler’in Hacettepe Üniversitesi Hastanesi’nde olumlu geçen tedavisi sırasında kanserli çocuklardan etkilenmesi üzerine BEÜ Uygulama ve Araştırma Hastanesi Çocuk Onkolojisi Bölümü’nde tedavi gören çocuklara gönüllü öğretmenlik yapmaya başladı. 2011’den itibaren haftanın 2- 3 gününü Onkoloji Bölümü’nde geçiren Kılıç, geçen şubat ayında ise hastane yönetiminin başvurusu üzerine İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından hastanede vekil öğretmen olarak görevlendirildi. Bölümde tedavi gören 8 çocuğun eğitimlerinden geri kalmamaları için çalışan Fatma Kılıç, hastanedeki diğer bölümlerde uzun süreli tedavi gören çocuklar için de bir eğitim sınıfı oluşturulması amacıyla başhekimliğe başvurdu. Hastane yönetimi, Kılıç’ın önerisini onaylarken, ilerleyen günlerde eğitim sınıfı açılacak. Fatma Kılıç, Onkoloji Bölümü’ndeki çocukların eğitimlerinden geri kalmamaları sağlarken, onlara çeşitli oyunlar ve sohbetlerle moral de sağladı. Kılıç, "Onlarla vakit geçirmek çok güzel. Onların mutluluğu benim mutluluğum sanki. Eğitim sınıfı faaliyete geçerse diğer serviste yatan çocuklara da hizmet vereceğim. Böylece uzun süreli yatan çocukların hem sosyal hem de eğitim ihtiyaçlarını karşılayacağız, moral aşılayacağız" dedi. BEÜ Uygulama ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Kemal Varım Numanoğlu ise eğitim sınıfı projesini kısa süre sonra hayata geçireceklerini kaydetti. DHA
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Güven ve sevgi dolu bir baba-çocuk ilişkisinin çocuğun kendini değerli hissetmesini sağladığını belirten Uzman Klinik Psikolog İhsan Öztekin, çocukluğ
  • Erkekler için çocuk sahibi olmak büyük bir sorumluluk gerektiriyor. Eşiniz baba olmaya hazır mı? İşte cevabı.
  • Çocuğunuz yaramaz ise bu onun ileride iş hayatında başarılı olacağı anlamına gelebilir.
  • Kâbuslar, uyku terörü, uyurgezerlik gibi uyku bozuklukları çocukların bedensel ve ruhsal gelişimlerini olumsuz yönde etkiliyor.
  • Solaklara yapılan baskı, disleksi ve kekemeliğe yol açabilir.
  • Baskıcı anne-babalar dikkat! Çocuğunuzun tüm hayatını olumsuz etkileyebilirsiniz.
  • Randevu Al