Hangisi daha etkili? Yoga mı, pilates mi?

Rahatlatıcı ve sakinleştirici etkileri nedeniyle tercih edilen yoga ve pilates son yılların en popüler sporlarından. İşte ikisi arasında tercih yapacaklara öneriler...

Hangisi daha etkili? Yoga mı, pilates mi?

Son yıllarda öne çıkan sporlar arasında bulunan yoga ve pilates rahatlatıcı ve sakinleştirici etkileri nedeniyle tercih ediliyor. Sık sık birbirleri ile karşılaştırılan yoga ve pilates arasında bir rekabet yaşansa da aslında her iki sporu da yaparak vücudunuza üst düzey bir esneklik ve form kazandırabilirsiniz.

Pilates ve yoganın prensibi vücuda esneklik katmak ve temel sporlarla geliştirilemeyen güçsüz kasları güçlü hale getirmek. Vücut direncini geliştiren yoga ve pilates ayrıca bağışıklık sistemi üzerinde de olumlu etkilere sahip. Spor yapmayı bırakanların pilates ve yoga yaparak vücutlarındaki deformasyonu önledikleri de kanıtlanmış bir gerçek.

YOGANIN YARARLARI

Yoga Uzakdoğu felsefesi ile harmanlanmış, kendini rahatlatma ve geliştirme odaklı bir dal. Yoga yaparak stres düzeyinizi düşürebilir, sakinleştirici etkisinden faydalanabilir, konsantrasyon ve odaklanma gücü kazanabilirsiniz. Yoga aynı zamanda mutlu hissetme, pozitif düşünme ve hayattan keyif alma gibi faydaları ile de psikolojiye ve sağlıklı yaşama destek olan bir öğreti.

Tedavi edici özelliğinin yanında zihin ile beden arasındaki koordinasyonu da üst seviyeye çıkaran yoga, beden ağırlığı kullanılarak mat üzerinde yapılıyor. Pek çok yoga stili var ve hangi yoga stilini seçmeniz gerektiği sizin kişisel tercihinize ve ihtiyacınıza bağlı.

PİLATESİN YARARLARI

Pilates ise fiziksel esneme sağlayan bir sistem. Pilates mat üzerinde yapılabildiği gibi pilates aletleri eşliğinde de yapılan bir spor. Karın ve sırt kaslarını büyük ölçüde güçlendiren pilatesin bu konuda tedavi edici özelliği oldukça ön planda.

Pilates hareketlerini hızlı yapmak yerine doğru ve tam koordinasyonda yapmak pilatesin hakkını vermek açısından önemli. Eklemleri zorlamadan çalışmalarını sağlayan ve kişiye güç ve esneklik kazandıran pilates aynı zamanda kasları da uzatarak daha ince bir bedene sahip olmayı sağlıyor.

HANGİSİNİ SEÇMELİ?

Kendi vücut ihtiyaçlarınıza göre pilates ve yoga arasında bir seçim yapabilirsiniz veya bu iki öğretiyi bir arada yaparak vücudunuza farklı özellikler kazandırabilirsiniz. Fiziksel bedeninize pilates ile güç ve esneklik kazandırırken ruh ve zihin bütünlüğünü ise yoga ile yakalayabilirsiniz. Pilates ile güçlendirdiğiniz kaslarınız ile daha doğru yoga duruşları yaparak iki spordan da tam fayda elde edebilirsiniz.

HABERTÜRK

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al