Hangi yiyecekler kültürel miras listesinde?

Bakır bir cevze içinde, tercihen mangalda ağır ağır pişirilen köpüklü Türk Kahvesi, pişirme tekniği ve içme geleneğiyle, UNESCO'nun "somut olmayan kültürel miras" listesine giren ürünler arasında.

Hangi yiyecekler kültürel miras listesinde?
Paylaş:

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü, Türk kahvesini 2013 yılında listeye aldı.

Bunu yaparken de "misafirperverlik, dostluk, nezaket ve sohbet" sembolü diye nitelediği Türk kahvesi geleneğinin eşsiz olduğunu vurguladı. İçinde Türk kahvesinin de bulunduğu listeye alınması beklenen en son yiyecekler, Kuzey Kore'nin lahana turşusu kimchi, Hırvatistan'ın zencefilli kurabiyesi ve Sakız adasında üretilen sakız.

UNESCO, listeye alacağı yeni yiyecekleri gelecek hafta yapacağı yıllık toplantısında açıklayacak.

KUZEY KORE'NİN KİMCHİ'Sİ

UNESCO, Kuzey Kore'nin kimchi'sine paye vererek, aynı zamanda siyasi bir duruş sergileyecek. Çünkü Güney Kore'de yapılan acılı kimchi zaten iki yıl önce listeye alındı. Kuzey Kore'de yapılan kimchi, "güneyli kuzenine göre" fazla acı değil, hatta acısız yapıldığı da oluyor. Kimchi, lezzeti kadar üretim ve tüketim süreciyle sosyal bir geleneği temsil ettiği için de listeye alınacak.

HIRVATLARIN ZENCEFİLLİ KURABİYESİ

Hırvatistan'da zencefilli kurabiye geleneğinin geçmişi orta çağa kadar uzanıyor. O dönemlerde özellikle de ülkenin kuzeyinde önce manastırlarda pişirilen kurabiyeler, daha sonra da zanaatkarlar tarafından evlerde yapılmaya başlanmış. Un, karbonat, şeker ve baharatlardan oluşan tarif paylaşılsa da, her fırıncı kendine özgü şekil ve bazen de dini motiflerle beziyor kurabiyelerini. Günümüzde adına şenlikler düzenlenen kurabiye yapımına artık kadınlar da katılıyor.

SAKIZ ADASI'NIN SAKIZI

Yunanistan'ın Sakız adasında yetişen sakız ağacının yarı şeffaf reçinesi güneşte kuruyunca sertleşip kolayca kırılıyor. Antik Mısır'da olduğu gibi tıpta ve tahnit işlemlerinde de kullanılabiliyor. Osmanlı İmparatorluğu döneminde son derece kıymetli olan sakızın Türk kültüründe de önemli bir rolü var.

Sakızlı muhallebi, dondurma ve tatlılar, hatta Türk kahvesinin sakızlısı sevilen ürünler.

AKDENİZ DİYETİ

Bölgedeki birçok ülkeyi kapsayan Akdeniz mutfağı da somut olmayan kültürel miras listesinde. Sağlık ve uzun ömür için tavsiye edilmesinin yanı sıra Akdeniz mutfağının en önemli geleneklerinden biri de yemeğin paylaşılması.
UNESCO, "Tüm Akdeniz havzasındaki toplumların kültürel kimliğinin oluşmasında birlikte yemek yemek var" diyor. Pazarlar da bu kültürün önemli bir parçası.

BBC TÜRKÇEBu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı: