Deprem Travma Psikolojisi

Hangi yaşta ne kadar uyku gerekiyor

Her çocuk farklı. Bazıları diğerlerinden daha az, bazıları daha fazla uykuya gereksinim duyar. Peki hangi yaşta ne kadar uyku gerekiyor?

Hangi yaşta ne kadar uyku gerekiyor

Her çocuk farklı. Bazıları diğerlerinden daha az, bazıları daha fazla uykuya gereksinim duyar. Peki hangi yaşta ne kadar uyku gerekiyor?

ÇOCUK GELİŞİMİYLE İLGİLİ BİLGİ ALIN…

"Her çocuğun farklı olduğunu unutmayın, bazıları diğerlerinden daha az, bazıları daha fazla uykuya gereksinim duyar; ancak arada çok da büyük farklar olmamalıdır” diyen uzmanlar, çocukların uyku düzeninin nasıl olması gerektiği konusunda önemli bilgiler verdi. Birçok çocuğun çok uykuya gereksinimi olduğunu unutmayın. Ebeveynler, çocukları saat 23.00’te uykuya yatmayı reddediyor diye, “uykuyla arasının olmadığını” düşünürler. Aslında çocukları uyku eksikliğine bağlı aşırı yorgunluk çekiyor olabilir.

KENDİNİZE ŞU SORULARI SORUN:

- Her otomobile bindiğinde hemen uykuya dalıyor mu? - Hemen hemen her sabah onu ben mi uyandırmak zorunda kalıyorum? -Gün boyunca aksi, asabi ve aşırı yorgun görünüyor mu? -Bazı akşamlar, normal yatma saatinden önce uykuya dalıyor mu? -Sık sık sabah 06.00’da uyanıp mı güne başlıyor? Bu sorulardan herhangi birisine “Evet” yanıtını verdiyseniz, çocuğunuz uykusunu yeterince almıyor olabilir. Çocuğunuzun kaç saat uyuduğundan fazla, davranışlarına dikkat etmeniz daha önemlidir. Dr. Weissbluth “Genelde, çocuklar ne kadar uzun gece uykusu uyurlarsa, gündüz boyunca davranışları daha iyi olur” diyor. Bu çok doğrudur.

UYKU BOZUKLUKLARIYLA İLGİLİ BİLGİ ALIN

ÇOCUKLARIN UYKU SAATİNİN VE KALİTESİNİN DOĞRU OLMASI NELERİ ETKİLER?

-Odaklanma süresini, -Uyumluluğunu, -Asabiyetini, -Kendi başına oyun oynamasını, -Çevrede olan biteni bütünüyle farkına varıp, öğrenmesini etkileyecektir. Formsante

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Avrupa ülkelerinde hafta sonunda kış saati uygulamasına geçildi. Ülkemizde 2016 yılından bu yana saatler geri alınmıyor.
  • Ramazan’da sağlıklı uyku nasıl uyunur? Ramazan’da uyku hijyenine dikkat!
  • Uykusuzluk çekildiği nasıl anlaşılır? Aslında adı uykusuzluk olduğu için, uykusuz kaldığında uykusuzluk problemi çektiğini anlarsın gibi yanlış bir dü
  • Kaliteli bir uykuda yastık önemli rol oynuyor. Boynunda kireçlenme ve fıtık gibi problemleri olanlarda yastık seçiminin daha çok önem kazandığını beli
  • Uyku bozuklukları ile psikiyatrik bozukluklar arasındaki ilişkiye dikkat çeken Dr. Mohammed Nami, beynin ana çatısı ve ana sütununun uyku olduğunu vur
  • Kâbuslar, uyku terörü, uyurgezerlik gibi uyku bozuklukları çocukların bedensel ve ruhsal gelişimlerini olumsuz yönde etkiliyor.
  • Randevu Al