Hangi ülkede ne bedava?

Başka ülkeleri ziyaret edenler, kendi ülkelerinde parayla satın aldıkları şeylerin bazı ülkelerde bedava olduğunu görünce şaşırır.

Hangi ülkede ne bedava?

Hangi ülkelerde neyin bedava olduğunu bulmak için anket sitesi Quora.com'a başvurduk. "Sizin ülkenizde bedava olup da başka yerlere gittiğinizde satın almanız gereken şeyler nelerdir" diye sorduk. Gelen cevaplar sadece bedava şeyleri sergilemekle kalmadı, aynı zamanda o ülkelerin kültürüne dair ipuçları da sunmuş oldu.

KUZEY HİNDİSTAN VE PAKİSTAN

Bu bölgelerdeki hemen her bakkal ve manav, yöreye özgü köri ve acı soslarda bolca kullanılan acı biber ve kişnişi bedava verir.

Pakistan'da ne zaman sebze almak için manava gitseniz size bir avuç bedava acı biber ve kişniş verilir. Verilmemişse tek yapacağınız şey istemektir.

HİNDİSTAN

Sadece nesneler bedava olmaz. Hindistan'da insanlar hiç ücret ödemeden bolca nasihat alabilir.

Kalkütalı Mahul Manot bu durumu şöyle açıklıyor: "Başka ülkelerde evlilik planlama hizmetleri vardır. Bizde ise amcalar, halalar, dayılar, teyzeler ücretsiz nasihat verir. Diğer ülkelerde danışmanlar vardır. Bizde her şeye burnunu sokan komşular."

Ayrıca sosyete kuzenler seyahat acentalarının, şık arkadaşlar moda danışmanlarının yerini alır. Nasihat veren sadece aile ve arkadaş çevresi de değildir.

"Diğer ülkelerde danışmanlara para ödersiniz, ama Hindistan'da çayhanelerde, düğünlerde, hatta otobüs ve trenlerde tanımadığınız insanlar bile size nasihat eder" diyor ABD'de yaşayan Hindistan kökenli Kanchan Saxena. "Nasihat vermeyi çok severiz."

ABD

Hazır yemekler Amerika'da ortaya çıkıp başka yerlere yayılmış olabilir, ama bu yemeklerle verilen yan ürünler diğer ülkelerde ABD'de olduğu gibi bolca ve bedava verilmiyor.

Amerikalı Jon Baldwin İngiltere'de McDonalds'dan yemek alırken ketçap paketleri için 50 kuruş ödediğinde fark etmiş bunu.

"Amerika'da ketçaba para almadıkları gibi, bir tane istediğinizde on tane verirler" diyor.

Dave Holmes-Kinsella ise Amerikalı karısının Yeni Zelanda'da "tuz ve şekere uygulanan vergiye çok sinirlendiğini" söylüyor. Ne de olsa ABD'de bu tür şeyler yemeklerin yanında bolca veriliyor.

A.A

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Bebeklerin geçiş dönemlerinde, babaların rolü nedir? Nasıl bir baba olmalı? Yoksa sizin bebeğinizde babasına çok mu düşkün?
  • Eşinizin veya sevgilinizin arkasından ne kadar yas tutabilirsiniz? NPİSTANBUL Beyin Hastanesi'nden Doç. Dr. Gökben Hızlı Sayar anlattı...
  • Lösemi ile mücadelede ailenin tutumları tedavi sürecinde çok etkili.
  • Aşk herkese göre değişen kavram; kimine göre süresi, kimine göre şekli önemli. `Aşk olmazsa meşk olsun` diyen de var, aşkın platoniğini seçen de.
  • Okyanusta karaya en uzak nokta Nemo Noktası olarak biliniyor.
  • Randevu Al