HANGİ İSMİ SEÇMELİ

HANGİ İSMİ SEÇMELİ

Hürriyet Aile

Acaba bebeğin tüm hayatını etkileyecek olan isim belirleme aşamasında aileler hangi yolları izlemeli?

 


Doğmamış bebeği için isim arayan ebeveynlerin kafası aylar geçtikçe daha da karışıyor ve doğum zamanı yaklaştıkça alternatifler artıyor. Acaba bebeğin tüm hayatını etkileyecek olan isim belirleme aşamasında aileler hangi yolları izlemeli?

Eski çağlardaki Kızılderililerin, isimlerde bir eylemin ve çocuğun bir özelliğinin anlatılmasına özen gösterdiklerini anlatan Psikolog Narek Karasu, günümüzde isimlerin artık çok önceden verildiğine dikkat çekiyor. Bu alışkanlıktan kaynaklı olsa gerek birçok kişi ileriki hayatlarında kendileri ile ters düşen isimlerinden rahatsızlık duyuyor hatta mahkeme yoluyla ismini değiştiriyor.

Anne ve baba adaylarını isim konusunda daha ileri görüşlü olmaya davet eden Karasu, isimlerin çeşitli çevrelerce rahatsızlık yaratmayacak, 30-40 yıl sonra da anlamını kaybetmeyecek niteliklerde olmasını tavsiye ediyor.

İsimlerin anlamlı birer sözcük olması ise belki en önemli unsur. Belli bir anlamı olmayan isimler, bireyin kendisini tanımaya çalıştığı dönemde birtakım sorunlar yaratabiliyor. Kendisini değersiz, yalnız ve boşlukta hissetmesine sebep olabiliyor.

Bebeğin ismi için aceleci davranılmaması gerektiğini  vurgulayan Karasu, son olarak saç ve göz rengi gibi fiziksel özelliklerin de hesaba katılarak isim bulmanın faydalı olacağını dile getiriyor.
 

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al