HANGİ İSMİ SEÇMELİ

HANGİ İSMİ SEÇMELİ

Hürriyet Aile

Acaba bebeğin tüm hayatını etkileyecek olan isim belirleme aşamasında aileler hangi yolları izlemeli?

 


Doğmamış bebeği için isim arayan ebeveynlerin kafası aylar geçtikçe daha da karışıyor ve doğum zamanı yaklaştıkça alternatifler artıyor. Acaba bebeğin tüm hayatını etkileyecek olan isim belirleme aşamasında aileler hangi yolları izlemeli?

Eski çağlardaki Kızılderililerin, isimlerde bir eylemin ve çocuğun bir özelliğinin anlatılmasına özen gösterdiklerini anlatan Psikolog Narek Karasu, günümüzde isimlerin artık çok önceden verildiğine dikkat çekiyor. Bu alışkanlıktan kaynaklı olsa gerek birçok kişi ileriki hayatlarında kendileri ile ters düşen isimlerinden rahatsızlık duyuyor hatta mahkeme yoluyla ismini değiştiriyor.

Anne ve baba adaylarını isim konusunda daha ileri görüşlü olmaya davet eden Karasu, isimlerin çeşitli çevrelerce rahatsızlık yaratmayacak, 30-40 yıl sonra da anlamını kaybetmeyecek niteliklerde olmasını tavsiye ediyor.

İsimlerin anlamlı birer sözcük olması ise belki en önemli unsur. Belli bir anlamı olmayan isimler, bireyin kendisini tanımaya çalıştığı dönemde birtakım sorunlar yaratabiliyor. Kendisini değersiz, yalnız ve boşlukta hissetmesine sebep olabiliyor.

Bebeğin ismi için aceleci davranılmaması gerektiğini  vurgulayan Karasu, son olarak saç ve göz rengi gibi fiziksel özelliklerin de hesaba katılarak isim bulmanın faydalı olacağını dile getiriyor.
 

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Bebeklerin geçiş dönemlerinde, babaların rolü nedir? Nasıl bir baba olmalı? Yoksa sizin bebeğinizde babasına çok mu düşkün?
  • Eşinizin veya sevgilinizin arkasından ne kadar yas tutabilirsiniz? NPİSTANBUL Beyin Hastanesi'nden Doç. Dr. Gökben Hızlı Sayar anlattı...
  • Lösemi ile mücadelede ailenin tutumları tedavi sürecinde çok etkili.
  • Aşk herkese göre değişen kavram; kimine göre süresi, kimine göre şekli önemli. `Aşk olmazsa meşk olsun` diyen de var, aşkın platoniğini seçen de.
  • Okyanusta karaya en uzak nokta Nemo Noktası olarak biliniyor.
  • Sadece yaşanan psikolojik durum değil, kalp, şeker gibi hastalıklarda panik nöbeti geçirtebilir. Panik nöbetin başka nedenleri de var...
  • Randevu Al