Hamileyken aldatılan kadınlar...

Hamileyken aldatılan anne adayının ve karnındaki bebeğin psikolojik travma yaşama olasılığı nedir?

Hamileyken aldatılan kadınlar...

Hamile bayanın değişen hormonları ile birlikte, bazı ruhsal rahatsızlıklara karşı hassas olduğunu unutmamak gerekir. Birçok kadın için pek de kolay geçmeyen hamilelik döneminde, çok çeşitli nedenlerle stres yaşanabilir. Bunlardan anne adayı için en zor olanı da hamilelik döneminde aldatıldığından şüphe etme veya aldatılmadır.

Normal bir hamilelik sürecinde beklenen davranış, annenin bebekle ilgili hayaller kurması, sürekli onu düşünmesi, yani bir nevi bebeğini bu şekilde beslemesi beklenir.

Aldatılan her kadının hayal kırıklığı elbet çok yoğundur. Özellikle sevdiği ve bebeğini taşımak istediği bir erkeğin aldatması ile karşılaşan bir kadın bu duyguyu çok daha şiddetli yaşar.

ALDATILAN KADININ DAVRANIŞLARI

Hamileyken aldatılan kadın, zihinsel olarak bebekten uzaklaştığı gibi diğer taraftan da yoğun bir çaresizlik ve öfke içerisinde hisseder kendini.

Karar vermekte zorluk yaşadığı, çevresinden bu durumu gizlediği de düşünüldüğünde depresyonun birçok belirtisi görülebilir:

•Bebeği doğurmaktan kaçınma,

•Kendine zarar vermeyi düşünme,

•Hamile kalmanın büyük bir hata olduğu fikri,

•Kendini yalnız hissetme sık gelişen düşüncelerdendir.

HAMİLELİKTE ALDATILMANIN FATURASI BEBEĞE KESİLİYOR!

Eşe olan güvensiz tutum, ileride çocuğun babalık görevleri konusundaki düşüncelere de olumsuz bir şekilde yansır. Bu da çocuğun babası ile olması gereken sağlıklı ilişkiyi etkiler.

Hamilelikte aldatılma ile karşılaşan bir kadın, doğum sonrasında depresyona girebilir. Bu durumda anne-bebek ilişkisindeki en önemli dönem olan ilk bir yılda çocuğu ile gerektiği kadar ilgilenemeyebilir.

Psikolojik durumu iyi olmadığı için erken dönemde sütten kesilebilir. Annesinin psikolojik durumunu iyi gözlemleyen bebek de annesinden ayrılma korkusu, uyku ve beslenme problemleri yaşayabilir.
 

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al