Hamilelikte tansiyon bebeğin zekasını etkiliyor

Hamilelikte yüksek tansiyonun, anne karnındaki bebeğin zeka gelişimini hayat boyu etkileyebileceği belirlendi.

Hamilelikte tansiyon bebeğin zekasını etkiliyor

Hamilelikte yüksek tansiyonun, anne karnındaki bebeğin zeka gelişimini hayat boyu etkileyebileceği belirlendi.

Finlandiya'daki Helsinki Üniversitesi'nden bilim adamlarının yaptığı araştırma, hamileliği sırasında yüksek tansiyon sorunu olan annelerin çocuklarında hayat boyu giderek artan zeka sorunları olabileceğini ortaya koydu.

AY AY ZEKA GELİŞİMİ

Araştırmaya, Finlandiya'da 1934-1944 yılları arasında yüksek tansiyon hastası anneden doğan erkekler katıldı. 20. ve 69. yaşlarında erkek katılımcıların zeka düzeyinin ölçüldüğü araştırmada, gebeliği sırasında yüksek tansiyon sorunu olan anneden doğan katılımcıların, 20 yaşında karar verme yetisinde azalma belirlendiği, 69 yaşında zeka seviyesinin 4,36 puan gerilediği vurgulandı. Araştırmaya imza atanlardan Katri Raikonen, hamilelikte tansiyonun yükselmesinin rahimde bazı değişikliklere yol açtığını ve bu değişikliklerin fetüste hayat boyu devam eden zeka sorunlarına neden olabileceğini belirtti. Raiokonen, ilerleyen yaşlarda karar verme ve düşünme yetisinin zayıflamasının, beynin çok büyük kısmının geliştiği anne karnındaki dönemle ilgili olduğunu vurguladı. Yüksek tansiyon hastası annelerin bebeklerinin ilerleyen yaşlarda bazı sağlık sorunlarla karşılaştığı birçok araştırmayla ortaya konulsa da hamilelikte yüksek tansiyonun bebeğin zekasını etkilediğini gösteren böyle bir araştırmanın ilk kez yapıldığı ifade edildi. Araştırma, "American Academy of Neurology" dergisinde yayımlandı. REUTERS
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Erkekler için çocuk sahibi olmak büyük bir sorumluluk gerektiriyor. Eşiniz baba olmaya hazır mı? İşte cevabı.
  • Doktorlara göre, sevgisiz bir çocukluk ömür boyu sorunlara yol açabiliyor. Sevgisizlik yaşam boyunce kötü tecrübeler çektirebiliyor.
  • Çocuğun ruhsal, bedensel ve zihinsel gelişimi için anne çok önemlidir. Çocuğun eğitiminden birinci derece­den sorumlu kişi de annedir.
  • Kuralları çiğniyorsa nasıl davranmalısınız? İşte çocukla doğru iletişim kurmanın 13 yolu.
  • Çocuk nasıl utangaç oluyor? İşte formülü! Çocuklarda utangaçlığın okul döneminde başarısızlığa yol açabileceği uyarısını yapan uzmanlar, 0-6 yaş arası
  • Evlat edinilen çocukların ebeveynlerine ışık tutacak bilgiler...
  • Randevu Al