Hamilelikte spor: Yararlı mı zararlı mı?

Doğumu kolaylaştırıyor, mutluluk hormonunu yükseltiyor...

Hamilelikte spor: Yararlı mı zararlı mı?

Hamilelikte sporun faydaları saymakla bitmezken kimi anne adayları bebeğine bir şey olabilir endişesi taşıyor. Peki, hamilelikte spor kimler için sakıncalı? Nelere dikkat edilmeli?

Anne adaylarının oldukça hassas davrandığı konulardan biri olan spor, kontrollü şekilde yapıldığında anneye hem doğum öncesinde hem de doğum sonrasında birçok fayda sağlıyor. Hamilelik sürecinde yapılan basit egzersizler, ruhsal anlamda iyileştiriyor ve üzerinizdeki negatif enerjiyi atmanıza yardımcı oluyor.

Hamilelik boyunca spor yapan kadınlar daha kolay bir doğum yaşıyor. Egzersizler sayesinde anne adaylarının mutluluk hormonları da harekete geçiyor. Hamilelik serüveninde önemli olan hareketlilik gebelik diyabetinin de önüne geçiyor.  

HANGİ AYDA HANGİ SPOR?

Hamileliğinizin ilk 3 aylık döneminde eğer herhangi bir sağlık sorununuz yoksa hafif tempolu yürüyüşler yapabilirsiniz. Aynı zamanda bu aylarda yoga ve pilates ile de nefes alışverişinizi doğru bir şekilde yönetebilirsiniz. 

3-6 aylık dönemde de yürüyüşlerinize devam edebilirsiniz. Bunun yanı sıra hafif tempolu grup egzersizleri de bu aylarda kendinizi rahat hissetmenize yardımcı olabilir. Bu aylarda sırtüstü yapılacak egzersizler bebeğe baskı uygulayacağından dolayı sırtüstü egzersizlerinden uzak durmalısınız.

6-9 aylık dönemde ise hamilelik sürecinin son zamanlarına gelindiğinden oturur pozisyonda yapılabilecek, kolay egzersizleri tercih etmelisiniz. Hamilelik pilatesi doğumunuzun daha kolay geçmesine yardımcı olabilir.

NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

Hamilelikte yapılacak egzersizlerde dikkat edilmesi gereken önemli noktalar bulunur. Spor esnasında, nefes nefese kalmadan ilerlemeniz gerekir. Aksi takdirde vücudunuz zorlanacağından dolayı spor sizin için faydalı olmaktan daha çok zarara dönüşür. Ani hareketler yapmadan ilerleyen egzersizleri tercih etmelisiniz. Çünkü ani bir hareket, eklemlerinizi aşırı zorlamanıza sebep olabilir.

Gebelik ilerledikçe denge kurmak da zorlaşır. Bu sebeple gebeliğinizin ilerleyen dönemlerinde egzersiz yaparken dengenizi kolay kurabileceğiniz hareketleri tercih etmelisiniz. Egzersizlere başlamadan önce vücudu ısıtmak için yapılan hareketler hamileler için daha fazla önem kazanıyor. Egzersizlere son verirken de birden bire bırakmak yerine yine aynı şekilde soğuma hareketleri ile yavaş yavaş bitirilmelidir. Düzensiz egzersizler vücudunuzda tutulmalara ve ağrılara sebep olabilir. Bu sebeple kendinize bir plan oluşturmanız, egzersizlerin daha faydalı olmasını sağlayacaktır.

ANNE ADAYLARI BUNLARA DİKKAT!

Gebelikte spor yapmanın tehlikeli olabileceği sağlık durumları da vardır. Daha önce düşük yaşadıysanız doktorunuza danışmadan egzersiz yapmamalısınız. Kansızlık, damar tıkanıklığı, solunum rahatsızlığı yüksek veya düşük tansiyon probleminiz varsa yine aynı şekilde doktorunuz ile görüşmeden kesinlikle egzersizlere başlamamalısınız.

HÜRRİYET

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al