Hamilelikte spor: Yararlı mı zararlı mı?

Doğumu kolaylaştırıyor, mutluluk hormonunu yükseltiyor...

Hamilelikte spor: Yararlı mı zararlı mı?

Hamilelikte sporun faydaları saymakla bitmezken kimi anne adayları bebeğine bir şey olabilir endişesi taşıyor. Peki, hamilelikte spor kimler için sakıncalı? Nelere dikkat edilmeli?

Anne adaylarının oldukça hassas davrandığı konulardan biri olan spor, kontrollü şekilde yapıldığında anneye hem doğum öncesinde hem de doğum sonrasında birçok fayda sağlıyor. Hamilelik sürecinde yapılan basit egzersizler, ruhsal anlamda iyileştiriyor ve üzerinizdeki negatif enerjiyi atmanıza yardımcı oluyor.

Hamilelik boyunca spor yapan kadınlar daha kolay bir doğum yaşıyor. Egzersizler sayesinde anne adaylarının mutluluk hormonları da harekete geçiyor. Hamilelik serüveninde önemli olan hareketlilik gebelik diyabetinin de önüne geçiyor.  

HANGİ AYDA HANGİ SPOR?

Hamileliğinizin ilk 3 aylık döneminde eğer herhangi bir sağlık sorununuz yoksa hafif tempolu yürüyüşler yapabilirsiniz. Aynı zamanda bu aylarda yoga ve pilates ile de nefes alışverişinizi doğru bir şekilde yönetebilirsiniz. 

3-6 aylık dönemde de yürüyüşlerinize devam edebilirsiniz. Bunun yanı sıra hafif tempolu grup egzersizleri de bu aylarda kendinizi rahat hissetmenize yardımcı olabilir. Bu aylarda sırtüstü yapılacak egzersizler bebeğe baskı uygulayacağından dolayı sırtüstü egzersizlerinden uzak durmalısınız.

6-9 aylık dönemde ise hamilelik sürecinin son zamanlarına gelindiğinden oturur pozisyonda yapılabilecek, kolay egzersizleri tercih etmelisiniz. Hamilelik pilatesi doğumunuzun daha kolay geçmesine yardımcı olabilir.

NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

Hamilelikte yapılacak egzersizlerde dikkat edilmesi gereken önemli noktalar bulunur. Spor esnasında, nefes nefese kalmadan ilerlemeniz gerekir. Aksi takdirde vücudunuz zorlanacağından dolayı spor sizin için faydalı olmaktan daha çok zarara dönüşür. Ani hareketler yapmadan ilerleyen egzersizleri tercih etmelisiniz. Çünkü ani bir hareket, eklemlerinizi aşırı zorlamanıza sebep olabilir.

Gebelik ilerledikçe denge kurmak da zorlaşır. Bu sebeple gebeliğinizin ilerleyen dönemlerinde egzersiz yaparken dengenizi kolay kurabileceğiniz hareketleri tercih etmelisiniz. Egzersizlere başlamadan önce vücudu ısıtmak için yapılan hareketler hamileler için daha fazla önem kazanıyor. Egzersizlere son verirken de birden bire bırakmak yerine yine aynı şekilde soğuma hareketleri ile yavaş yavaş bitirilmelidir. Düzensiz egzersizler vücudunuzda tutulmalara ve ağrılara sebep olabilir. Bu sebeple kendinize bir plan oluşturmanız, egzersizlerin daha faydalı olmasını sağlayacaktır.

ANNE ADAYLARI BUNLARA DİKKAT!

Gebelikte spor yapmanın tehlikeli olabileceği sağlık durumları da vardır. Daha önce düşük yaşadıysanız doktorunuza danışmadan egzersiz yapmamalısınız. Kansızlık, damar tıkanıklığı, solunum rahatsızlığı yüksek veya düşük tansiyon probleminiz varsa yine aynı şekilde doktorunuz ile görüşmeden kesinlikle egzersizlere başlamamalısınız.

HÜRRİYET

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Bebeklerin geçiş dönemlerinde, babaların rolü nedir? Nasıl bir baba olmalı? Yoksa sizin bebeğinizde babasına çok mu düşkün?
  • Eşinizin veya sevgilinizin arkasından ne kadar yas tutabilirsiniz? NPİSTANBUL Beyin Hastanesi'nden Doç. Dr. Gökben Hızlı Sayar anlattı...
  • Lösemi ile mücadelede ailenin tutumları tedavi sürecinde çok etkili.
  • Aşk herkese göre değişen kavram; kimine göre süresi, kimine göre şekli önemli. `Aşk olmazsa meşk olsun` diyen de var, aşkın platoniğini seçen de.
  • Okyanusta karaya en uzak nokta Nemo Noktası olarak biliniyor.
  • Sadece yaşanan psikolojik durum değil, kalp, şeker gibi hastalıklarda panik nöbeti geçirtebilir. Panik nöbetin başka nedenleri de var...
  • Randevu Al