HAMİLELİKTE NASIL GİYİNMELİ

HAMİLELİKTE NASIL GİYİNMELİ
Paylaş:

Anneyizbiz

Uzman psikologlar anlatıyor:
 
Hamilelerin bebeğin karında büyüme süreciyle beraber düşünmeye başladığı şeylerden biridir. "Nasıl giyinmeliyim? Giydiğim şeylerden bebeğim rahatsız olur mu? Hamilelik kıyafetlerini ne zaman giymeye başlamalıyım?" derken sorular böylece uzayıp gider.

Hamilelikte bebeğin sağlığı ve gelişimi doğrudan anne sağlığı ve sağlıklı yaşam biçimi ile bağlantılı olup, olumlu veya olumsuz yönde etkilenmektedir. Kadının hamilelik öncesi ve hamilelik sırasındaki sağlığı veya hastalıkları ayrı başlık altında incelenir.

"Anne adayının hamilelik sırasındaki sağlıklı yaşam biçimi, beslenme şekli, kullanması gereken vitaminler, kullanmaması gereken ilaçlar, egzersiz, düzenli uyku durumu, dinlenme, stresten uzak, sakin, huzurlu ruh hali, hamileliğe uygun giyim tarzını kapsamaktadır." diyor uzmanlar ve ekliyor...

Anne adayının giyim konusunda dikkat etmesi gereken hususlar

1- Mevsime uygun kalınlıkta ve renklerdeki giysileri tercih etmelidir. Hamile bayanların ara ara vücut ısılarında ani artma ve düşmeler olabileceğini göz önünde bulundurularak her zaman üstten giyip çıkarabileceği hırka türü giysileri yanında taşımaya özen göstermelidir.

2- Giysilerin kumaş kalitesi, mümkün oldukça sentetik ve naylon içermemeli, bu tür giysiler terlemeye neden olup mantar gelişimine zemin hazırlayabilmektedir. Özellikle pamuklu iç çamaşırlar kullanmayı özenle tavsiye ediyoruz. Bu şekilde, hamilelikte sıkça görülen ve tekrarlayan vajinal mantarlardan korunma sağlanır.

3- Hamile bayanların giysileri bol ve rahat olmalı, bedeninde küçük giysiler dar, sıkan, iz bırakan giysiler asla kullanılmamalıdır. Giydikleri çorapların lastikleri gevşek olup bacak veya karın bölgesinde iz yapmamalıdır. Varis çorapları, korseler, dar sutyen ve iç çamaşırı hamilelikte kullanılmamalıdır.

4- Ayakkabı seçimine de özen göstermeli, dar sıkan ve terleten ayakkabı kullanılmamalıdır. Yüksek topuk önermediğim gibi hiç topuksuz ayakkabının da kendine göre sakıncaları mevcut. Hamilelikte anne adayı karnı öne doğru büyüdükçe, vücut dengesini koruyabilmek için bel ve omurga kavisi artmaktadır. Bu nedenden dolayı hiç topuksuz ayakkabı kullanımı bel ağrılarını arttırıp, bacak kaslarında ağrı ve kramplara neden olur. 3–4 cm'lik dolgu topuk hamilelerde en uygun ayakkabı şeklidir.