Deprem Travma Psikolojisi

Hamilelikte kalp riski uyarısı

Uzmanlardan gebelikte kalp riski uyarısı Dr. Serkan Duyuler, gebeler için kalp hastalıklarının anne ve bebek için risk faktörlerinden biri olduğunu söyledi.

Hamilelikte kalp riski uyarısı

Uzmanlardan gebelikte kalp riski uyarısı Dr. Serkan Duyuler, gebeler için kalp hastalıklarının anne ve bebek için risk faktörlerinden biri olduğunu söyledi.

Acıbadem Ankara Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Dr. Serkan Duyuler, gebeler için kalp hastalıklarının anne ve bebek için risk faktörlerinden biri olduğunu söyledi. Kardiyoloji Uzmanı Dr. Serkan Duyuler, kalp hastalıklarının gebelik üzerindeki etkisi ve gebeliği riskli hale getiren sorunlar hakkında merak edilenleri cevapladı. hamilelikkalp_riskiGebelerdeki kalp hastalıklarının anne ve bebek için risk faktörlerinden biri olduğunu vurgulayan Dr. Duyuler, “Daha öncesinde bilinen kalp hastalığı olmayan kadınların yaklaşık yüzde 4’ünde gebelik esnasında kalp hastalığı ile karşılaşılabilmektedir. Gebelik esnasında dolaşım sisteminde oluşan belirgin değişiklikler, özellikle kalp hastalığı varlığında istenmeyen sonuçlara neden olabilmektedir” dedi. Dr. Duyuler, gebelik esnasında vücudun artan ihtiyaçları karşılamak için çeşitli değişiklikler yaptığına dikkat çekerek şunları dedi: “Kalp hızı istirahatte dahi artar. Bu durum kendini çarpıntı olarak gösterebilir. Kan hacmi artarken göreceli bir kansızlık oluşabilir. Kan basıncında hafif düşüş gözlenebilir. Özellikle sırtüstü yatınca bebeğin karın içi damarlara baskı yapmasıyla bu durum daha belirgin olabilir. Vücudun su tutmasına bağlı olarak bir miktar ödem olabilir. Hafif halsizlik, çabuk yorulma, nefes darlığı gözlenebilir.”

NE GİBİ DURUMLAR ANORMAL OLARAK KABUL EDİLİYOR?

Göğüs ağrısı, istirahatte nefes darlığı, gece uykudan uyandıran nefes darlığı, uzun süren ataklar şeklinde olan çarpıntılar, yüksek tansiyonun her zaman değerlendirilmesi gerektiğini ifade eden Dr. Duyuler, bunların yanı sıra doktor muayenesinde anormal sayılacak üfürümlerin olması ve anne adayında siyanoz denilen özellikle dil ve dudaklardaki morarmanın da kalp hastalığı bulgusu olabileceğini kaydetti. Dr. Duyuler, gebelikte sık rastlanan kalp hastalıkları ile ilgili ise şu bilgileri verdi: “Doğuştan gelen kalp hastalıkları ve romatizmal kapak hastalıkları sıklıkla karşılaştığımız durumlardır. Ancak kardiyomiyopatiler yani kalp kası hastalıkları da sık rastlanmasa da kalp yetmezliği ile sonuçlanması açısından büyük önem taşıyor. Bu hastaların yarısında kalp yetmezliği iyileşebilirken, yarısında kalıcı olabiliyor. Hipertansiyon gebelerin yaklaşık onda birini etkileyen önemli bir sorun.”

GEBELİĞİN YASAK OLDUĞU KALP HASTALIKLARI VAR MI?

Gebeliğin yasak olduğu kalp hastalıkları konusunda ise Dr. Duyuler, şunları kaydetti: “Günümüzde birçok kalp hastası yakın takiple sorunsuz veya çok az sorunla gebeliklerini tamamlayabiliyor. Ancak yine de ciddi kalp yetmezliği varlığı, düzeltilmemiş doğuştan gelen kalp hastalığı olanlar, ciddi akciğer basınçlarında yükseklik, ciddi kalp kapak darlığı ve aort damar genişlemesi olanlarda gebelik önerilmemektedir. Bu hastaların gebe kalmadan önce doktorlarına danışmalarında ve hastalıklarının ciddiyetinin değerlendirilmesinde büyük fayda vardır. Ayrıca bu değerlendirme ile doğumun hangi yöntemle daha sorunsuz geçeceğine de karar verilebiliyor. Hastanın ayrıntılı bir fizik muayenesinden sonra ihtiyaç duyulması halinde EKG ve ekokardiyografi gibi tetkiklerle bu hastalıkların değerlendirmesi yapılabiliyor. Sık karşılaştığımız bir soru da bu tetkikin radyasyon yayıp yaymadığıdır. Ekokardiyografi ultrasonografiye benzer bir tetkik ve genel olarak güvenli kabul edilmektedir.” A.A
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Seçim döneminde medya kullanımını kısıtlamak ruh sağlığı için önemli.
  • Nevrotik bozukluk güvensizlik, kaygı, huzursuzluk, nefret, odaklanamamak, plansızlık gibi belirtilerle ortaya çıkan bir duygu durum bozukluğudur.
  • Sorumluluk duygusu, insanın hayata adapte olmasını sağlayan bir duygu. Öyle ki henüz bir yaşından itibaren eğitimle çocuğa kazandırılması gereken bir
  • Sağduyu, huzur ve güvenliğin korunmasında önemli!
  • Bireysel kimliğin yitirilmesine yol açan zihinsel ve fiziksel bir sorun: Tükenmişlik Sendromu.
  • Belirsizliği çözmeye çalışmak öfke ve tahammülsüzlüğü arttırır. Belirsizliklerle yaşamayı öğrenelim ve onları kucaklayalım.
  • Randevu Al