Hamilelik sonrası kilolarınızla vedalaşın

Doğum yapan kadınların en büyük derdi aldıkları kiloları verememek. İşte hamilelik sonrası kiloların verilmesini kolaylaştıran öneriler...

Hamilelik sonrası kilolarınızla vedalaşın

Doğum yapan kadınların bebeklerini sağlıklı bir şekilde kucaklarına aldıktan sonra tek derdi kalır. O da fazla kiloları vermek! Emzirme dönemi boyunca uygulayacağınız doğru yöntemlerle hamilelik süresi boyunca aldığınız tüm kilolardan kurtulabilirsiniz.

SABIRLI OLUN, ANNELİĞİNİZİN TADINI ÇIKARIN

Doğumdan sonra hemen eski halinize gelmeyi beklemeyin. Bu durumunuza da üzülmeyin. Stres, sizi ve bebeğinizi daha kötü etkileyecektir. Öncelikle loğusa dönemini atlatmak ve anneliğe alışmak için en az 2 ay kendinize zaman verin. Bu durum kilo vermek adına hiçbir şey yapmayın anlamına gelmiyor. Emzirme dönemine uygun dengeli beslenme yaparak hem sütünüzün sağlıklı olmasını sağlayabilir, hem de yavaş yavaş fazla kilonuzdan kurtulabilirsiniz.

DİYETİSYENDEN YARDIM ALIN

Tek başıma zorlanırım derseniz beslenme eğitimi almış olan bir diyetisyene başvurabilirsiniz. Size uygun hazırlanan beslenme listesi ile sağlıklı bir emzirme ve kilo verme dönemi geçirebilirsiniz.

STRESİNİZİ KONTROL ALTINA ALIN!

Özellikle ilk kez doğum yapan kadınların doğumdan sonra çok stresli olduğu görülür. Bu durum da bebeğin huzursuz, çevrenin gergin olmasına neden olur. Öncelikli işiniz bebeğinizi büyütmek olmalı. Zaman zaman eşinizden yardım alarak kendinize vakit ayırmalı, ılık duş, kesintisiz bir uyku, meditasyon/spor, sevdiklerinizle eğlenceli vakit geçirmek gibi mutluluk hormonunuzu ve huzurunuzu artıracak aktivitelere yer verin.

YETERLİ UYUMAYA ÇALIŞIN

Bebeğinizden dolayı kesintisiz bir uyku mümkün olmasa da özellikle bebeğinizin uyuduğu saatlerde siz de uyursanız uykusuz kalmayı önleyebilirsiniz.

EGZERSİZ YAPIN

Doğumdan sonra huzursuzluğu azaltmak ve fazla kilolardan kurtulmak için egzersiz yapın. Bu konuda yürüyüş hem etkili hem de kolay seçenek olabilir. Eşinizle veya arkadaşlarınızla günlük 20-30 dakikalık yürüyüşler yapmak size çok iyi gelecektir. Uygun havalarda bebeğinizi de yanınıza alarak onun da rahat ve çabuk uyumasını sağlayabilirsiniz.

DENGELİ BESLENİN

Özellikle emzirme döneminde süt üretiminden dolayı vücudun kaloriye ve birçok besin değerine ihtiyacı vardır. Süt grubu, et grubu, sebze-meyve grubu ve tahıl grubu olmak üzere tüm besin gruplarından öğünlerinizde bulundurmaya çalışın. Öğün arası süreleri çok uzatmayıp 1-2 küçük ara öğün yaparak mide kazınmalarının önüne geçebilir. Bir sonraki öğün kontrolsüzce yemeyi engelleyebilirsiniz. Bu dönemde artan sıvı ihtiyacını karşılamak için günlük 15 bardak su içmeye dikkat edin. Dengeli beslenme sütünüzün miktarını ve kalitesini artıracağından bebeğinizin büyümesindeki olumlu durum size mutluluk verecektir.

HÜRRİYET

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Randevu Al