HAMİLELİK KORKUSU

HAMİLELİK KORKUSU

Hürriyet
     
Hamilelik, kadının yaşadığı en heyecan verici olaylardan biri olmasına rağmen korkuyu da beraberinde getirir.

 


Hamile olduğunuzu öğrendiğiniz andan itibaren “Acaba nasıl doğum yapsam?” diye düşünmeye başlarsınız. Sağlık durumunuz ve sizin isteğiniz doğrultusunda yapacağınız doğumunuzda en doğru kararı doktorunuzla birlikte vereceğinizi unutmayın.

Hamilelik, bir kadının hayatında psikolojik ve fizyolojik birçok değişimin görüldüğü bir geçiş dönemidir. Bu dönemde, kadında korku ve endişelerde artış oluyor. Artan bu korku durumu da kan akım hızını etkileyerek, hamilelikte birçok olumsuz etkiye sebep olabiliyor. Yapılan çalışmalar, bu korku ve endişenin en çok doğum yapmaktan ve çocuğunda bir problem olabileceğini düşünmekten kaynaklandığını ortaya koyuyor.

Gebelik ve doğum, doğal olaylardır. Doğum sırasında bazı kadınların ağrıya daha duyarlı olmalarının sebebi; doğum ile ilgili olaylara yanlış hazırlanması ve korku duymasıdır. Korku; spazmı, spazm da ağrıyı doğurur. Bazı kadınlarda normal doğum yapamazmış gibi duygusal bir yetersizlik vardır, bu da korkunun artmasına sebep olur.

Bir gebelik 280 gün (40 hafta) sürer, ancak gebeliklerin sadece %5’i beklenen doğum tarihinde sonuçlanır. Çoğu zaman 1 hafta öncesinden doğum eylemine girilir.

DOĞUM YÖNTEMLERİ

1- Normal doğum: Epidural anestezi ile normal doğum

2- Cerrahi doğum;

Vakum

Forceps

Sezaryen

3- Alternatif doğum yöntemi;

SUDA DOĞUM


Tüm bu doğum yöntemlerini, hastane koşulları ve doktorunuz sizin sağlık durumunuza göre belirler. Bu sebeple doktor tercihinizi iyi yapın ve ona güvenin. Minicik bebeğinizi sağlık ve mutlulukla kucağınıza alın.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al