HAMİLELİK İZNİNİN ARDINDAN...

HAMİLELİK İZNİNİN ARDINDAN...

Anneyizbiz

Hamilelik döneminden sonra işe dönmeme durumu hali karşısında kadınlar neler yapmalı, nasıl bir yol izlemeli.

 
Özellikle hamilelik döneminden sonra işe dönmeme durumu hali karşısında işçinin tazminat hakkının bulunup bulunmadığını tespit etmek için hamilelik izni olarak bilinen analık izninin hangi sürelerden ibaret olduğunun bilinmesi gerekmektedir.

4857 sayılı İş Kanunu’nun 74. maddesi uyarınca, kadın işçilerin doğumdan önce sekiz ve doğumdan sonra sekiz hafta olmak üzere toplam 16 haftalık süre için çalıştırılmamaları esastır.

Çoğul gebelik halinde ise doğumdan önce çalıştırılmayacak sekiz haftalık süreye iki hafta süre eklenmektedir. Ancak sağlık durumu uygun olduğu takdirde, doktorun onayı ile kadın işçi isterse doğumdan önceki üç haftaya kadar işyerinde çalışabilir.

Bu durumda kadın işçinin çalıştığı süreler doğum sonrası sürelere eklenmektedir. Yukarıda öngörülen süreler işçinin sağlık durumuna ve işin özelliğine göre doğumdan önce ve sonra gerekirse artırılabilmekte olup bu süreler hekim raporu ile belirtilmelidir.

Yukarıda belirtmiş olduğumuz üzere hamilelik durumunun iş akdinin fesih sebebi olarak düzenlenmemiş olması esastır. Bu meyanda özellikle iş hukukumuzdaki fesih sebeplerini sıralamak ve hamilelik durumunun fesih ile hangi oranda ilişkili olduğunu ortaya koymak gerekmektedir. Fesih, yukarıda belirttiğimiz gibi geçerli ve haklı nedenle fesih olmak üzere iki kısımda düzenlenmiş olup haklı nedenle fesihte tazminat hakkının bulunmaz.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al