E-bültenimize kayıt olarak güncellemelerden haberdar olabilirsiniz.

Hamilelerde ruh hali nasıl olur

Hamilelik döneminde bebeğin gelişim süreci konuşulurken, annenin ruh halindeki değişimler çoğunlukla göz ardı edilir.

Hamilelerde ruh hali nasıl olur

Oysa bu dönemde pek çok duyguyla baş etmeye çalışan kadının başta eşi olmak üzere yakın çevresinden destek görmesi gerekir.

Hamilelik döneminde bebeğin gelişim süreci konuşulurken, annenin ruh halindeki değişimler çoğunlukla göz ardı edilir. Oysa bu dönemde pek çok duyguyla baş etmeye çalışan kadının başta eşi olmak üzere yakın çevresinden destek görmesi gerekir.

DUYGULAR DALGALANIR

Hamilelik denilince çoğunlukla anne adayında meydana gelen fiziksel değişiklikler akla gelir. Oysa hamilelik boyunca gerçekleşen gerek fiziksel gerekse hormonal değişimlerin anne adayında önemli psikolojik değişikliklere yol açtığını biliyoruz. Bir ebeveyn olma beklentisi de bu psikolojik değişikliklere katkıda bulunur. Bu psikolojik değişikliklerin başında duygu durumu dalgalanmaları, korkular ve kaygılar başta gelir. Duygu durumu dalgalanmaları çabuk öfkelenme, tahammülsüzlük, sürekli ağlama halini içerir. Korkular ve kaygılar daha çok gebelikle, bebekle, doğumla, ebeveyn olmakla ilgilidir.

ANNE ADAYLARININ PSİKOLOJİK EVRELERİ

Hamileliğin farklı evrelerinde farklı psikolojik değişimler meydana gelebilir. Üç aylık dönemlerde yaşanan bu psikolojik evreler şöyledir:

ADET DÖNEMİ ÖNCESİ SENDROMUNA BENZER

İLK ÜÇ AY

Beklenen ve istenilen bir gebelikse anne adayının temel duygusu tabii ki mutluluk olacaktır. Durum tam tersiyse kaygılar ve üzüntü baskın olabilir. Halsizlik ve sabah bulantıları anne adayının duygu durumunu olumsuz etkileyebilir. Anne adayı tıpkı adet öncesi sendromuna benzer şekilde gergin olabilir. Bebeğini kaybetme korkusu ve bebeğinin sağlık durumu ile ilgili kaygılar belirgindir.

HAMİLELİĞİN BALAYI DÖNEMİ

İKİNCİ ÜÇ AY

Genellikle hamileliğin ‘balayı' dönemi olarak adlandırılır çünkü sabah bulantıları ve yorgunluk gitmiştir, anne adayı kendini daha iyi hisseder. Artık bedendeki değişimler görünür hale gelmeye başlar ve bebeğin hareketleri hissedilir. Beden değişimleri özellikle kilo ve görünüm takıntıları olan kadınlarda kaygı doğurabilir ve kendine güvende azalmaya neden olabilir.

KAYGI VE GERGİNLİK ORTAYA ÇIKABİLİR

ÜÇÜNCÜ ÜÇ AY

Doğum iyice yaklaştığı için doğum eylemi ve bebeğin yaratacağı yaşam değişiklikleri kaygıların önemli bir kaynağını oluşturur. Bedensel değişimler anne adayını artık iyice zorlamaya başlayabilir ve bu durum gergin hissetmeye neden olabilir.

OLUMSUZ YORUMLAR PSİKOLOJİYİ BOZABİLİR

Özellikle anne adayının kilo almış olmasıyla ilgili yapılan olumsuz yorumlar psikolojisini olumsuz etkileyebilir. Bu konuda da en büyük görev kadının eşine ve yakın çevresine düşüyor. Ayrıca doğum eyleminin ve bebek büyütmenin zorluklarının abartılarak anlatılması, anne adayının zaten var olan kaygılarını daha da arttırabilir.

CİNSELLİK İSTENMEYEBİLİR!

Özellikle baba adaylarının eşlerinin fiziksel değişimleri karşısında olumsuz yorumlar yapmaları ve eşlerinden hem duygusal hem de cinsel anlamda soğumaları anne adayının psikolojisini olumsuz etkileyebilir. Birçok baba adayı bu dönemde cinsel ilişkiyi istemeyebilir ve bunun temel nedeni eşine veya bebeğe zarar verme korkusu olabilir. Anne adayı ise bunu “Artık beni beğenmiyor ve beğenmeyecek” diye algılayabilir. Bazen de tam tersi bir durum olabilir; anne adayı cinsellikten soğuyabilir, babalar bu defa istenmediklerini düşünebilir ve bu konuda ısrarcı davranabilirler. Anne adaylarının bu dönemi rahat ve sorunsuz geçirmeleri için yine baba adaylarına ve yakın çevreye önemli görevler düşüyor. Meydana gelen fiziksel değişimler konusunda olumsuz herhangi bir yorum yapmamak, duygu değişimleri konusunda sabırlı olmak, kaygı ve korkuları paylaşmasına izin vermek anne adayının kendini rahat hissetmesi açısından önemlidir.

NPGRUP Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı: