HALİSÜNASYONLARA YOL AÇIYOR

HALİSÜNASYONLARA YOL AÇIYOR

CUMHURİYET BİLİM TEKNİK EKİ

Günde beş ila altı fincan kahve içenlerde yanılsama görme riski yükseliyor. Nasıl mı?

 


Halüsinasyonlar özellikle de stres ve yüksek kafein tüketiminin bir araya gelmesiyle ortaya çıkabiliyor, diyor Melbourne La Trobe Üniversitesi’nden Simon Crowe ve ekibi. Kafein ve stresin etkisini 35 sağlıklı erkek ve 57 sağlıklı kadın üzerinde test etmişler. Katılımcılara “beyaz ses” (white noise) kaydı dinleten araştırmacılar, Bing Crosby’nin “White Christmas” şarkısını duyduklarında haber vermelerini istemişler.

Gün içinde yoğun stres altında bulunan ve kandaki kafein seviyesi yüksek olan 16 kişi bu şarkıyı üç kez duyduğunu söylerken, diğerleri sadece bir kez duyduklarını söylemişler. Oysa söz konusu şarkı hiç çalınmamış bile. Kafein ve stres kombinasyonu, psikoz türü semptomların gelişmesini tetikliyor diyor Crowe. Sonuç zararsız gibi görünen kahve tüketiminde dikkatli olunması gerektiğini gösteriyor. Araştırma sonuçları öte yandan stresin sağlıklı insanlardaki şizofren semptomlarının gelişiminde ne derece etkili olduğunu da göstermesi açısından önem taşımakta.
 

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Bebeklerin geçiş dönemlerinde, babaların rolü nedir? Nasıl bir baba olmalı? Yoksa sizin bebeğinizde babasına çok mu düşkün?
  • Eşinizin veya sevgilinizin arkasından ne kadar yas tutabilirsiniz? NPİSTANBUL Beyin Hastanesi'nden Doç. Dr. Gökben Hızlı Sayar anlattı...
  • Lösemi ile mücadelede ailenin tutumları tedavi sürecinde çok etkili.
  • Aşk herkese göre değişen kavram; kimine göre süresi, kimine göre şekli önemli. `Aşk olmazsa meşk olsun` diyen de var, aşkın platoniğini seçen de.
  • Okyanusta karaya en uzak nokta Nemo Noktası olarak biliniyor.
  • Sadece yaşanan psikolojik durum değil, kalp, şeker gibi hastalıklarda panik nöbeti geçirtebilir. Panik nöbetin başka nedenleri de var...
  • Randevu Al