HAFIZA SORUNU ÇÖZECEK

HAFIZA SORUNU ÇÖZECEK

AFP
        
Yer solucanının bazı becerileri memelilerde  yaşlılığa ve hafızaya bağlı sorunları daha iyi anlamayı sağlayabilir.


Sadece bir milimetre uzunluğunda ve toplam bin hücreye sahip  "Caenorhabditis elegans" türü solucanın, kaloriyi kısıtlama ve ensülin alıcısına  ket vurma gibi bazı değişiklikler yaparak, hafızasını güçlendirebildiği ortaya  çıktı.

"Plos Biology" dergisinde bu ay yayımlanan bir araştırmada, bilim  adamları, kısa zaman önce bu yöntemi kullanarak yaşam süresini 2 katına  çıkarabilen hayvanın, hafızasını da aynı şekilde güçlendirebildiğini  belirttiler.

Bilim adamları, solucanı beslerken metil etil keton koklattı. Kokuyu en  az 24 saat hatırlayan solucanın, yiyeceğe giden yolu bulabildiği görüldü.

Sadece yaşamının son döneminde, kalori kısıtlaması yaparak bu hayvanın  hatırlama süresini 24 saatin üzerine çıkarabildiğini belirleyen bilim adamları,  ensülin alıcılarına ket vuran yaşlı solucanın öğrenme becerisini de artırdığını  vurguladılar.

Solucan, sağlıklı yaşam süresinin nasıl uzatılacağını araştıran bilim  adamlarına ışık tutuyor. Araştırmalar, fare ve maymunlar üzerinde de devam  ediyor.


 

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al